Edukacja i kariera

Zalety i wyzwania w pracy zdalnej

Zanim zaczniesz polować na pracę zdalną, możesz zastanowić się, jakie są zalety. Nic dziwnego, że w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost tego stylu pracy. Mając to na uwadze, rzućmy okiem na trzy powody, dla których możesz polubić pracę na odległość.

Możesz być bardziej produktywny

Myślisz, że zdalni pracownicy siedzą i oglądają telewizję w ciągu dnia? Pomyśl jeszcze raz. Jedna z ankiet wskazuje, że specjaliści pracujący w ten sposób są bardziej wydajni niż reszta siły roboczej. Większość pracowników zgłosiło większą wydajność, gdy pracowali poza głównym biurem. Powodem tego może być to, że mniej pracujesz, gdy pracujesz sam, a także masz mniej spotkań, na które możesz się udać.

Masz większą elastyczność

Nie trzeba dodawać, że jedną z największych zalet pracy zdalnej jest elastyczność. Praca poza biurem oznacza, że możesz dosłownie pracować z dowolnego miejsca. Pomyśl o tym. Jeśli masz dzieci lub trudne życie osobiste, ta prosta zaleta może mieć dla ciebie ogromne znaczenie. Na przykład, jeśli jedno z twoich rodziców jest chore i potrzebuje pomocy, możesz podróżować, aby się nimi opiekować – i nadal pracować po drodze. Praca zdalna oznacza, że życie jest w mniejszym stopniu równoznaczne z równowagą.

Istnieją narzędzia online do pomocy

Co więcej, współczesny świat jest w 100% nastawiony na pracowników zdalnych. Obecnie dostępnych jest wiele różnych narzędzi online, które mogą ci pomóc. Warto skorzystać z tego oprogramowania, aby mieć kontakt ze swoim zespołem. Możesz korzystać z bezpłatnych, profesjonalnych narzędzi do komunikowania się ze swoją firmą i aktualizowania ich.

Praca zdalna: wady

Praca zdalna brzmi jak spełnienie marzeń, prawda? Chociaż praca poza biurem ma wiele zalet, należy również wziąć pod uwagę wady. To nie wszystkie elastyczne harmonogramy i praca w swoich wymarzonych warunkach. Oto trzy możliwe wady.

Praca zdalna może być samotna
Izolacja może być prawdziwym problemem dla osób pracujących zdalnie. Jeśli codziennie pracujesz bez kontaktu z innymi, nic dziwnego, że możesz poczuć się trochę samotny. Dlatego ważne jest, aby wyjść i zobaczyć ludzi. Możesz na przykład spróbować pracy w kawiarni lub dołączyć do współpracującej przestrzeni biurowej. Te niewielkie zmiany w systemie pracy zdalnej mogą być prawdziwymi przełomami.

Musisz być samowystarczalny
Zdalne zadanie może oznaczać, że masz większą kontrolę nad swoim czasem. Oznacza to jednak również, że musisz wziąć odpowiedzialność i wykonać swoje zadania w wyznaczonym terminie. Dla niektórych osób planowanie może być wyzwaniem. Na szczęście istnieje kilka programów, które mogą pomóc Ci zarządzać czasem.

Wypełnienie luki jest trudne
Jeśli pracujesz dla dużej firmy, odległość między tobą a pozostałymi pracownikami może być trudna do pokonania. Nic nie może zastąpić interakcji twarzą w twarz; chociaż możesz korzystać z narzędzi komunikacji, o których już wspomnieliśmy, nadal będzie to trudna walka. Uczestnictwo w rzadkich konferencjach lub spotkaniach firmowych – jeśli możesz to zrobić – może być jednym z rozwiązań tego problemu. Porozmawiaj ze swoim zespołem o tym, co działa dla ciebie indywidualnie.

Szukasz pracy zdalnej? Jak widać, ta konfiguracja ma zarówno zalety, jak i wyzwania. Zanim zdecydujesz, czy taka rola będzie ci odpowiadać, warto poświęcić czas na przemyślenie. Niektórzy profesjonaliści będą się dobrze rozwijać na tego typu stanowiskach, podczas gdy inni mogą uznać, że walczą. Wybór należy do ciebie.

You may also like