Wyrejestrowanie samochodu – co trzeba wiedzieć na temat wyrejestrowania pojazdów?

Magdalena Kornatowska

20 kwietnia 2021

Czy wiesz, że złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu jest naprawdę dziecinnie proste? Wszystko odbywa się dość intuicyjnie, ale tylko pod warunkiem, że posiadasz niezbędny komplet wymaganych dokumentów. Dowiedz się, jak wyrejestrować samochód! Sprawdź, czy musisz mieć upoważnienie od drugiego współwłaściciela auta, jeśli takowy jest wpisany do rejestru. Zobacz również, czy wyrejestrowanie samochodu oznacza jakiekolwiek opłaty, a także dowiedz się, skąd pobrać wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu.

Wyrejestrowanie samochodu – podstawowe informacje, które trzeba wiedzieć!

Jesteś ciekaw, co musisz zrobić, jeśli chcesz wyrejestrować samochód? Oto najważniejsze informacje na ten temat. Zebraliśmy je w jednym miejscu, byś łatwo mógł dowiedzieć się, jak sprawnie przeprowadzić wyrejestrowanie samochodu oraz, jaki dokumenty będą Ci niezbędne podczas tego działania!

Kto może wyrejestrować samochód?

Wyrejestrować samochód może każdy, kto jest jego właścicielem. W sytuacji, gdy jest więcej niż jeden i pojazd posiada tzw. współwłaścicieli – wszyscy są niezbędni podczas wyrejestrowania. Jeśli nie ma możliwości, aby każdy był obecny, konieczne jest przedstawienie pełnomocnictwa. W urzędzie komunikacji można dowiedzieć się, w jaki sposób sprawę wyrejestrowania pojazdu można załatwić za pomocą pełnomocników.

Kiedy można wyrejestrować pojazd?

Pojazd można wyrejestrować w zależności od sześciu różnych sytuacji:

  • jeśli pojazd został zezłomowany całkowicie lub niekompletnie w stacji demontażu, bądź w sytuacji, gdy samochód został przekazany do punktu zbierania pojazdów,
  • jeśli pojazd został “skasowany” za granicą kraju, jakim jest Polska,
  • gdy auto zostało wycofane z obrotu,
  • gdy pojazd został skradziony,
  • gdy całkowicie utracono pojazd bez zmiany właściciela,
  • jeśli samochód został wywieziony z Polski, aby dokonać jego ponownego zarejestrowania za granicą kraju lub gdy zostanie sprzedany poza terenem Polski.

Jakie dokumenty są niezbędne przy wyrejestrowaniu pojazdów?

Do wyrejestrowania samochodu niezbędnych jest kilka dokumentów. Należy przygotować m.in. wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – można sporządzić go w urzędzie lub pobrać ze strony rządowej gov.pl. Oprócz tego, do urzędu trzeba zabrać ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość, tj. dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu w przypadku cudzoziemców.

Ważne jest również, by złożyć oryginały dokumentów dostosowane do typologii powodów wyrejestrowania pojazdu. Np. w przypadku kradzieży należy dodać samodzielnie sporządzone oświadczenie, zaświadczenie policyjne, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdów.

Jeśli chodzi o sytuację zbycia za granicę – wtedy potrzebne są dokumenty, np. umowa kupna-sprzedaży lub darowizny, samodzielnie napisane oświadczenie oraz kopię dokumentów zarejestrowania pojazdu poza Polską. Jeśli doszło do kasacji samochodu – niezbędne są dokumenty potwierdzające zniszczenie auta, karta pojazdu, tablice rejestracyjne oraz dowód samochodu.

Gdzie należy wyrejestrować samochód?

Pojazdy można wyrejestrować w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Oznacza to, że w przypadku powiatów dokonuje się wyrejestrowania samochodu w urzędzie starostwa powiatowego. W miastach na prawach powiatu – w urzędzie miasta, a w przypadku Warszawy – w urzędzie dzielnicy.

Ile kosztuje i trwa wyrejestrowanie pojazdu?

Koszt, z jakim wiąże się wyrejestrowanie samochodu to 10 zł. Czas oczekiwania jest uzależniony od ilości i poprawności dokumentów, a także powodu wyrejestrowania pojazdu. Decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu można odebrać na miejscu w urzędzie, w którym składano wniosek albo otrzymać informację pocztą (także w sytuacji, gdy złożysz wniosek przez Internet).

Średni czas oczekiwania na wyrejestrowanie pojazdu zajmuje miesiąc od dnia złożenia wniosku oraz wszelkich niezbędnych dokumentów. W przypadku skomplikowanych spraw, może to potrwać dłużej, nawet do dwóch miesięcy.