Finanse, bankowość

Wypłata gotówki z karty kredytowej – czy tak można?

Karta Kredytowa ma konkretne przeznaczenie i służy głównie do wykonywania wszelkich transakcji bezgotówkowych, a więc takich gdzie nie jest konieczne użycie „żywej” gotówki. Mogą to więc być zarówno popularne w ostatnim czasie płatności zbliżeniowe czy płatności internetowe.

Co jednak, jeśli chcielibyśmy posłużyć się kartą kredytową do wypłacenia gotówki z bankomatu? Czy można używać karty kredytowej w taki sposób i czy nie wiąże się to, z żadnymi konsekwencjami?

Karta kredytowa i wypłata gotówki z bankomatu

Każda bankowa karta kredytowa umożliwia wykonanie wypłaty gotówkowej w bankomacie. Możemy więc pójść do dowolnego bankomatu, włożyć do niego kartę kredytową i wypłacić w nim gotówkę. Problem jednak polega na tym, że w większości przypadków będzie nas to jednak drogo kosztowało, więc taka operacja może się dla nas okazać mocno nie opłacalna. Większość banków,  za taką operację pobiera nie tylko prowizję od wypłaty gotówki, ale również dodatkowe odsetki które są naliczane do momentu pełnej spłaty zadłużenia.

Ile płaci się za wypłatę gotówki z karty kredytowej?

Wypłaty gotówki za pomocą karty kredytowej nie są zabronione, ale zanim zdecydujemy się na taki krok, na pewno musimy się zastanowić, czy będzie on dla nas opłacalny – powiedział w rozmowie z nami Karol Jaszewski, przedstawiciel portalu Banki24www.banki24.com.pl. W pierwszej kolejności powinniśmy się zaznajomić, jak wysoka jest prowizja banku, którego kartę posiadamy. Te stawki są różne i wynoszą od 3 do nawet 8%. Mowa tutaj o prowizji, która jest pobierana w momencie wypłaty gotówki z karty kredytowej. Jeśli więc przykładowo chcielibyśmy wypłacić z karty kredytowej 2000 zł, to musimy zdawać sobie sprawy z tego, że już w momencie wyjmowania takich pieniędzy z bankomatu, będziemy musieli zapłacić nawet 160 zł samej prowizji.

To jednak nie koniec kosztów, ponieważ choć prowizja jest pobierana przez bank jednorazowo, to pozostają jeszcze odsetki od takiej wypłaty. A są one naliczane od dnia, w którym dokonaliśmy wypłatę gotówki. Do momentu pełnej spłaty zadłużenia, bank będzie ją nam naliczał. W przypadku dokonywania standardowych transakcji bezgotówkowych za pomocą karty kredytowej, odsetki nie są od razu pobierane ponieważ każda karta kredytowa dysponuje tzw. Grace period czyli okresem bez odsetkowym. Może on wynosić od 52 do nawet 60 dni. Niestety nie obowiązuje on w przypadku transakcji gotówkowych, czyli takich które wykonamy za pośrednictwem bankomatu.

Jak tanio wypłacić gotówkę z karty kredytowej?

Szukając karty kredytowej, którą moglibyśmy tanio wypłacić pieniądze, warto przeanalizować większość ofert kart kredytowych np. tych które oferowane są przez internet – https://www.banki24.com.pl/karty-kredytowe/ . W przypadku niektórych banków, prowizja od wypłaty z karty kredytowej nie jest aż tak drastycznie wysoka i nie przekracza 4% np. w przypadku kart kredytowych Getin Bank (aktualnie 3,5%). Co więcej, istnieją takie karty kredytowe, w przypadku których opłata prowizyjna nie jest pobierana wcale jak np. w przypadku karty kredytowej Axi Card. W jej przypadku okres bez odsetkowy wynosi maksymalnie 30 dni.

Karta Kredytowa a dodatkowe opłaty

Warto również zwrócić uwagę, że samo posiadanie karty kredytowej może się również wiązać z dodatkowymi opłatami. Większość banków pobiera opłatę miesięczną za korzystanie z karty. Tylko nieliczne banki posiadają oferty, w ramach których opłata miesięczna wynosi 0 zł np. Citi Handlowy.  Bez problemów znajdziemy jednak oferty, w ramach który użytkownik jest premiowany za aktywne korzystanie z karty kredytowej i dokonując określoną liczbę transakcji bezgotówkowych w określonej wysokości, nie musi ponosić opłaty miesięcznej za kartę.

You may also like