Prawo i podatki

Trudności związane z podziałem majątku

Sprawy związane z kwestiami majątkowymi potrafią być niezwykle przykre i skomplikowane. Występują w różnych sytuacjach, chociaż najczęściej słyszy się o nich w kontekście rozwodowym. Dotyczy się to mieszkań, samochodów, wartościowych przedmiotów czy nawet środków na koncie. Oczywiście każda sprawa o podzielności będzie wyglądała inaczej. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, wchodząc na ścieżkę prawną.

Podział majątku po rozwodzie – wybór strategii i pomoc specjalisty

Jest wiele strategii postępowania, na które możemy się zdecydować. Można próbować rozwiązać sprawę ugodowo, za pomocą negocjacji, albo spotkać się z drugą stroną w sądzie na specjalnej rozprawie. Warto znaleźć dobrą kancelarię, która przedstawi nam wady i zalety wszystkich rozwiązań.

Zatrudniony specjalista z pewnością pomoże dopasować rodzaj strategii do naszej wyjątkowej sytuacji. Podział majątku po rozwodzie to dużo więcej niż rozdzielenie własności. Bardzo często towarzyszą temu ogromne i skomplikowane emocje. Bez pomocy specjalisty możemy kłócić się o drobiazgi i nigdy nie dojść do konsensusu. A nie o to przecież chodzi.

Skorzystanie z usług dobrej kancelarii adwokackiej zagwarantuje nam mniej stresów związanych z prowadzeniem sprawy i dokumentacji. Niektórzy adwokaci przyjmują również role reprezentatywne. W skrajnych przypadkach, kiedy sprawa zbytnio angażuje nas emocjonalnie, mogą wypowiadać się w naszym.

Majątek wspólny, a majątek osobisty

Oczywiście, każda sprawa będzie inna, dlatego powinniśmy skupić się na znalezieniu kogoś z doświadczeniem i otwartym umysłem. Nie w każdym przypadku podziały majątkowe są jasne. Majątek wspólny to nie to samo co osobisty, chociaż czasami te dwie kategorie nachodzą na siebie. Teoretycznie różni je moment zakupu dobra. Jeśli rzecz należała do nas przed zawarciem małżeństwa, majątek osobisty możemy przekształcić we wspólny. Często dzieje się to samoistnie i jest źródłem wielu czasochłonnych i męczących sporów.

Warto więc obrać ze swoim prawnikiem konkretną i spójną drogę, która pomoże w udokumentowaniu i ewentualnym udowodnieniu swojej własności. Faktyczne granice majątkowe bywają niejednoznaczne, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą wcześniejsze umowy o rozdzielności majątkowej małżonków. Teoretycznie tworzone są, żeby uniknąć późniejszych problemów, ale nie zawsze dobrze spełniają swoją rolę.

Wsparcie profesjonalistów – psychologiczne i teoretyczne

Podział majątku po rozwodzie to trudny i często upokarzający proces. Jednak nawet w trakcie największych frustracji i nerwów pamiętajmy o zachowaniu spokoju i szacunku. Warto dbać o swój komfort psychiczny w trakcie tak stresujących czasów. Spory w sądzie często okazują się niepotrzebne. Dużo wątpliwych wyborów podejmujemy pod wpływem silnych emocji.

Prawnicy i inni specjaliści pozwolą nam uniknąć takich sytuacji. Warto spróbować rozwiązać swoją sprawę z pomocą adwokatów, którzy zrozumieją naszą sprawę i podejdą do niej nie tylko z profesjonalizmem, ale również z empatią dla obu stron.  Życie nie jest czarno-białe, zwłaszcza w takich przypadkach.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

You may also like