Karta graficzna to jeden z najważniejszych elementów każdego peceta. W końcu to ona w dużym stopniu odpowiada za wydajność i jakość grafiki w grach. Nic dziwnego, że zależy Ci, aby wybrać jak najlepszą. Aby ułatwić Ci to zadanie, zebraliśmy tutaj najważniejsze kwestie, którymi powinieneś się kierować, by dobrze kupić GPU.
Czym jest pamięć VRAM i jaką wybrać?
Pamięć VRAM, znana też jako pamięć graficzna lub Video RAM, znajdziesz tylko w kartach graficznych. VRAM działa na podobnej zasadzie, co RAM w komputerze. Jest to element, który bezpośrednio przekłada się na wydajność GPU.
Zadaniem pamięci VRAM jest przechowywanie i przetwarzanie obrazów. Im więcej VRAM ma karta graficzna, tym więcej obrazów i tekstur może przechowywać, co pozwala uzyskać lepszą jakość grafiki i płynniejszą rozgrywkę.
Jeśli planujesz grać lub pracować w rozdzielczości Full HD (czyli 1080p), to wystarczy Ci 8 GB VRAM, co oferuje większość kart graficznych dostępnych obecnie w sklepach. Jeśli jednak chcesz korzystać z wyższych rozdzielczości, takich jak WQHD (1440p) lub 4K, to możesz potrzebować więcej pamięci VRAM – wtedy wybierz GPU z 10 GB VRAM i więcej.
Jaka pamięć VRAM do jakich gier? Gry należące do kategorii e-sportu, takie jak CS:GO nie są zbyt wymagające, zatem do grania w nie wystarczy Ci 8 GB VRAMu. Jednak do grania na najwyższych ustawieniach w gry z segmentu AAA, takie jak Cyberpunk 2077, będziesz potrzebował co najmniej 10 GB pamięci VRAM.
Wartość pamięci VRAM danej karty znajdziesz już w specyfikacji technicznej produktu. Od 6 do 8 GB pamięci mogą zaoferować na przykład karty graficzne NVIDIA RTX serii 2000 i 3000. Najnowsze karty graficzne NVIDIA RTX z serii 4000 oferują z kolei nawet 24 GB pamięci VRAM. Jednak musisz wziąć pod uwagę, że są to nadal dosyć drogie modele.
Dobre chłodzenie to połowa sukcesu – na jakie postawić?
Karty graficzne generują dużo ciepła. Szczególnie podczas gorączkowych rozgrywek, na wysokich ustawieniach. Dlatego też chłodzenie w kartach graficznych jest istotne, ponieważ pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę karty i uchronić ją przed przegrzaniem.
Najpopularniejszym typem chłodzenia w kartach graficznych jest chłodzenie aktywne, inaczej wiatrakowe. Wykorzystuje ono wentylatory. Chłodzenie aktywne jest bardzo skuteczne, jednak dosyć głośne. Jeśli na graniu spędzasz co najmniej kilka godzin dziennie, to po jakimś czasie może stać się uciążliwe.
Niektóre karty graficzne wyposażone są w chłodzenie pasywne, czyli bez użycia wentylatorów. Zamiast tego wykorzystują duży radiator lub chłodnicę. Chłodzenie pasywne jest cichsze niż aktywne, bo nie generuje hałasu związanego z działaniem wentylatorów, ale skuteczne jest głównie w kartach graficznych starszego typu, o niskim poborze mocy. Może nie sprawdzić się do gier wymagających dużej wydajności.
Ostatnim typem chłodzenia w kartach graficznych jest chłodzenie cieczą. Chłodzenie cieczą wykorzystuje płyn chłodzący przepływający przez rurki lub bloki cieplne na karcie. Chłodzenie wodne karty graficznej jest stosowane, gdy konieczne byłoby wykorzystanie licznych wentylatorów lub turbin, co mogłoby skutkować znacznym hałasem. Łatwo się zatem domyślić, że ten typ chłodzenia zarezerwowany jest dla kart graficznych o największej wydajności.
Czy rozmiar i złącze GPU ma znaczenie?
Jak najbardziej. Przed zakupem GPU warto sprawdzić jej wymiary, aby wybrać tę, która będzie pasowała do obudowy komputera. Karty graficzne występują bowiem w trzech wielkościach: małej, średniej i dużej.
Koniecznie przed kupnem karty sprawdź jej wymiary i porównaj je z wymiarami obudowy komputera. Na małą kartę postaw, jeśli w obudowie Twojego PC nie mieści się pełnowymiarowy komponent. Nie zapomnij też sprawdzić, z jakiego złącza korzysta karta graficzna. Musi ono być takie samo, jak złącze płyty głównej.
Bogaty wybór kart graficznych znajdziesz w sklepie internetowym TechLord
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]