Nieruchomości

Sypialnia w piwnicy – to możliwe!

Kiedy myślimy o aranżacji różnych przestrzeni, niektóre z nich wydają się do niczego nie nadawać. To dzieje się choćby w przypadku piwnic. Zwykliśmy w nich urządzać pomieszczenia gospodarcze i użytkowe: garaże, spiżarnie, kotłownie, pralnie. Kto pomyśli o zaplanowaniu w takim miejscu sypialni, czasami uznany jest za szaleńca. Niekoniecznie tak powinno być. Piwnice, nawet te bez okien, dają niesamowite możliwości. Wystarczy tylko wiedzieć, jak je urządzić i jaki kolor do takiego pomieszczenia sprawdzi się najlepiej.

Zapewnienie atrakcyjności tego typu pomieszczenia wymaga przede wszystkim zagrania oświetleniem. Niedobór naturalnego światła można zastąpić do pewnego stopnia przez zainstalowanie lamp oraz odpowiedni dobór kolorów, dobrze wpływających na nasz nastrój. Kolory mogą dodatkowo zaakcentować użyte sztuczne oświetlenie w tego typu przestrzeniach. Sufitowe, ogólne oświetlenie powinno być dość jasne. Taka lampa może np. imitować świetlik, tak często wykorzystywany w sypialni na poddaszu. Kolor sypialni w piwnicy zależy oczywiście od gustu, jednak są takie barwy, które zwyczajnie bardziej się nadają. Są to jasne i soczyste odcienie zieleni, rekompensujące brak widoków z okna, a także żółcie, beże oraz biel. Wciąż w modzie jest zabawa kolorami i malowanie wybranych fragmentów pokoju w różny sposób i naprzemiennie – zasady są ogólne dla pomieszczeń, w zależności od ich kształtu i efektu końcowego, który chcemy osiągnąć.

Często stosowaną dekoracją w sypialni zlokalizowanej w piwnicy są zasłony. Brzmi to dość nietypowo, ale uzyskany efekt będzie zaskakujący. Zasłonę, nawet grubą i ciężką nasz mózg zinterpretuje jak zasłonięte okno. Dodatkowo, gdy za taką zasłoną pojawi się lampa LED, wrażenie to zostanie wzmocnione.

Sypialnia w takim pomieszczeniu jak piwnica, powinna zostać odpowiednio umeblowana. Zazwyczaj tego typu przestrzenie są niższe i mniejsze niż inne części domu. To powoduje konieczność odpowiedniego przemyślenia układu oraz wykorzystania każdego skrawka. Kompaktowe wnętrza ostatnio są bardzo popularne, nawet przy meblowaniu zwykłych pomieszczeń w mieszkaniu w bloku. Wybór odpowiednich przedmiotów nie powinien być skomplikowany.

Pusta, dobrze oświetlona przestrzeń spowoduje, że piwnica stanie się przyjaznym miejscem i świątynią odpoczynku. Zadbajmy też o wygodne łóżko – centrum każdej sypialni. Jeśli jest to bardzo niskie pomieszczenie być może wystarczy sam materac o odpowiedniej dla danej osoby miękkości. Przy nieco wyższych, warto pomyśleć o łóżku z szufladą do przechowywania.

You may also like