Skup mieszkań ma wiele wad i zalet. Często pomaga sprzedać tzw. mieszkania „niesprzedawalne”. Należą do nich nieruchomości, które mają wyjątkowo nieatrakcyjną lokalizację, sąsiedztwo lub są po prostu zadłużone. Transakcje kupna-sprzedaży mogą również utrudniać spadkobiercy, zwłaszcza jeśli jest ich kilku i nie mogą się między sobą dogadać. Skup mieszkań wspomaga taki zakup, przyspiesza cały proces i zmniejsza ilość formalności do minimum.
Jak działa skup mieszkań?
Wiele osób, które decydują się na sprzedaż nieruchomości, pilnie potrzebuje gotówki. Dlatego oczekiwanie na nabywcę, który jeszcze musi odczekać swoje, aby otrzymać kredyt, może być dla nich bardzo niekorzystne. Wówczas warto poszukać firmy, która zajmuje się skupem mieszkań (na przykład https://kupujemym.pl/. Na rynku nie brakuje takich ofert. Ludzie, którzy się tym trudnią, wyszukują różnego rodzaju lokali, które wystawione zostały na sprzedaż i kontaktują się ze sprzedawcami. Nie ma znaczenia czy jest to lokal usługowy, działka, domek, czy mieszkanie. Każde z nich pozostaje w kręgu zainteresowania skupu mieszkań. Po pierwszym kontakcie telefonicznym z właścicielem następują wstępna ocena na podstawie zdjęć, następnie pracownik tejże firmy pojawia się wraz z rzeczoznawcą, aby ocenić stan faktyczny mieszkania i zdecydować o jego wartości. Należy jednak pamiętać, że będzie ona odpowiednio zaniżona, ponieważ firma bierze na siebie wiele kosztów, a do tego sama transakcja przebiega, szybko i bezproblemowo, a środki wypłacane są w ciągu maksymalnie kilku dni.
Jakie korzyści daje sprzedaż nieruchomości przez skup mieszkań?
Firma, która trudni się skupem nieruchomości, po spieniężeniu transakcji przystępuje do remontu mieszkania, domu lub lokalu. Wówczas cena wzrasta i może go odsprzedać za większą wartość. Dlatego najczęściej przedstawiciele skupu mieszkań zgłaszają się do osób, które wystawiają na sprzedać lokale w średnim stanie. Kupują je za około 80-90% wartości. Dlatego jeśli decydujesz się na taką współpracę, musisz mieć to na uwadze. Jednak warto także wspomnieć, że wszystkie usługi kosztują. Jeśli decydujesz się na samodzielną sprzedaż mieszkania, tracisz przede wszystkim masę czasu na jego pokazywanie, następnie oczekujesz na decyzję kupującego, a później jeszcze banku. Często musisz także zejść nieco z ceny, takie negocjacje na rynku nieruchomości to obecnie normalna sprawa. Natomiast jeśli nie masz czasu i kierujesz się z prośbą o pomoc do biura nieruchomości ich stawki za sprzedaż, mogą przewyższyć te 10-20%, które stracisz na sprzedaży przez skup mieszkań. Dochodzi do tego masa dokumentacji, które mimo wszystko musisz wypełnić. Zatem jeśli zależy Ci na szybkim procesie sprzedaży mieszkania oraz minimalnej ilości dokumentów, skup mieszkań będzie najlepszym rozwiązaniem. Po wypłacie zaliczki rezerwacyjnej, w ciągu maksymalnie 7 dni otrzymasz pełną kwotę, co w przypadku tradycyjnej sprzedaży jest wręcz niewykonalne.