Wiertarka oraz wkrętarka to absolutnie podstawowe narzędzia pracy każdego montera. Bez tych dwóch sprzętów ani rusz! Co dokładnie jest ich zadaniem? Wiertarka, którą dawniej nazywano bormaszyną, sprawa, iż jesteśmy w stanie w łatwy sposób wywiercić otwory niemal w każdej powierzchni. Wyposażenie tej maszyny zakłada możliwość powiększania wywierconych dziur lub oszlifowania wybranych przestrzeni. Dokonuje się tego przy pomocy specjalnych nakładek. Wkrętarka natomiast ma zgoła odwrotne zadanie – powinna czymś zapełnić wywiercony otwór, aby później móc do gładkiej powierzchni przymocować uchwyty, meble itp. Z tego względu nieodłącznym towarzystwem wkrętarki jest zestaw wkrętów, nakładek, zaślepek itd. Maszyna ta wyposażona została również w bardzo przydatną funkcję automatycznego wykręcania. Dzięki temu pomyłki na placu budowy nie kosztują fachowców wiele czasu. Przychodzą jednak momenty, w których nawet wiertarka czy wkrętarka nie może sobie poradzić. Mowa tutaj o sytuacjach, gdzie potrzebujemy wywiercić otwór lub wkręcić wkręt w miejscu bardzo trudno dostępnym. Jednak i z tym problemem rynek upora się i dziś łatwo dostępnym produktem jest przedłużka do wiertarki lub wkrętarki. Jak działa to urządzenie?
Jak działa przedłużka do wiertarki?
Fachowcy, po latach zmagań i niedogodności zainspirowali w końcu twórców narzędzi, którzy zaprojektowali dodatek, na zawsze mający zażegnać problem fizycznej niedostępności danej przestrzeni. Tak oto powstała przedłużka do wiertarki lub wkrętarki. Jest to na pierwszy rzut oka niepozorne urządzenie, ale w akcji czyni cuda. Użycie przedłużacza jest konieczne, gdy czujemy, iż fizycznie nie dostaniemy się do danego miejsca, a musimy w nim umiejscowić np. otwór lub wkręt, aby móc wykonać dalszą pracę. Często takie trudno dostępne przestrzenie znajdują się m.in. za meblami czy ciężkimi do przestawienia urządzeniami AGD/RTV. Jak pomaga nam wówczas przedłużacz?
Przedłużka do wiertarki bądź wkrętarki ma budowę wężyka o wymiarach ok. 1.5 cm grubości i 30 cm długości. Jak zatem możemy dostrzec, jest to narzędzie stosunkowo cienkie, ale i długie. Na obu końcach urządzenia znajdują się specjalnie przygotowane gwinty. Jeden z nich wpinamy do wiertarki lub wkrętarki, a do drugiego, którego zadaniem jest sięgnąć niedostępnego miejsca, podpinamy wiertło bądź określony rodzaj pita. Kolejno przytykamy przedłużkę do przestrzeni, w którą chcemy zaingerować.
Oczywistym jest, że przedłużka do wiertarki lub wkrętarki nie działa w sposób magiczny. Co dzieje się więc w jej wnętrzu? Gdy już odpowiednio przypniemy jeden z końców przedłużacza do maszyny, a drugi umiejscowimy przy wybranej powierzchni, uruchamiamy wkrętarkę/wiertarkę. W ramach ruchu sprężyna w przedłużce zaczyna obracać się. Siła ta zostaje przeniesiona poprzez gwint na zakończeniu do wiertła bądź śruby, a my w końcu osiągamy swój cel.
Przedłużka do wiertarki – wytrzymałość, wygląd, cena
Jak na sprzęt, który umożliwia nam wykonanie tzw. „zadań specjalnych” przedłużka do wiertarki lub wkrętarki nie kosztuje szczególnie dużo. Cena tego urządzenia w zależności od producenta i jakości wykonania waha się między kilka a kilkanaście złotych. Jeżeli więc pracujesz na budowie i często spotykasz się z ciężko dostępnymi miejscami, zadbaj o swój komfort pracy zamawiając ten typ przedłużacza.
Konstrukcja narzędzia przedstawiona została już we wcześniejszych akapitach, jednak warto wspomnieć kilka słów o jego wyglądzie. Przedłużka do wiertarki wykonana jest ze specjalnego rodzaju plastiku, metalu, sprężyny wewnętrznej oraz kół łożyskowych. Z zewnątrz prezentuje się bardzo klasycznie, ma bowiem czarny kolor i regularny geometrycznie kształt. Przedłużacze, o których mowa mają również dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Często wyginane i wykręcane nie przerywają się i zachowują swoją funkcjonalność przez długi okres. Jeśli zatem chcesz ułatwić sobie pracę niskim kosztem kup już teraz przedłużacz do wiertarki/wkrętarki, a na pewno nie pożałujesz.