Kebab to jedno z najpopularniejszych dań na wynos. Towarzyszy nam na imprezach, spotkaniach towarzyskich oraz gdy dopadnie nas mały głód. Jest bardzo łatwo dostępny, ponieważ w miastach otwiera się coraz więcej punktów serwujących kebaby. Jakie mięso wybrać, aby jego jakość zadowoliła najbardziej wymagającego konsumenta? Jak wygląda produkcja kebabu? Interesuje Cię ten temat? W takim razie zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!
Zanim jednak przejdziemy do opisu samego procesu produkcji, warto pochylić się nad historią kebabu. Czy wiecie, że niektórzy upatrują pierwszych wzmianek o takim sposobie przygotowywania mięsa już w zapiskach Homera? Rodowód kebaba sięga starożytnej Persji, jednak tureccy imigranci spopularyzowali to danie w Europie stosunkowo niedawno. Znamy wiele odmian kebabu, charakterystycznych dla różnych miejsc: Döner kebab, shawarma, shurma, gyros czy shaorma. Samo słowo “kabab” oznacza po prostu “opiekane mięso”. Choć zaliczamy go do fast-foodów, to jest on zdecydowanie zdrowszy od chociażby hamburgera.
Przestrzeganie zasad higieny przy produkcji
Produkcja kebabu jak każda produkcja spożywcza wiąże się z przestrzeganiem podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa. Powierzchnia i pomieszczenia muszą być odpowiednio przystosowane do produkcji żywności, szczególnie tej przeznaczonej do gastronomii. Powierzchnie muszą być dezynfekowane regularnie, a mięso przechowywane w odpowiedniej temperaturze.
Rodzaje mięsa wykorzystywane w produkcji
Produkcja kebabu wiąże się z doświadczeniem, używaniem odpowiedniej receptury oraz wiedzą na temat żywności i łączenia tradycyjnych tureckich smaków. W swojej ofercie producenci mają kebaby z różnych rodzajów mięsa:
- drobiowe (z ud kurczaka; z fileta z piersi kurczaka; z całego kurczaka)
- wołowo-drobiowy (wołowina z kurczakiem lub indykiem);
- wołowy
Najważniejsza jest odpowiednia selekcja
Wszystkie produkty użyte do produkcji kebabu powinny podlegać dokładnej selekcji, która wyklucza odpady oraz części mięsa, które są niepełnowartościowe. W produkcji liczy się tylko pełnowartościowy produkt najwyższej jakości, który zaspokoi podniebienia nawet najbardziej wymagających klientów.
Bardzo istotnym etapem produkcji kebabu jest proces przechowywania mięsa. Aby wszystko spełniało normy sanitarne mięso musi być przetrzymywane w odpowiednio niskiej temperaturze, która pozwoli mu zachować jak najdłużej świeżość i jak najwięcej wartości odżywczych.
Wszystkie produkty, których używa się do produkcji kebabu muszą być poddawane badaniom laboratoryjnym, które mają na celu wykluczenie produktów nieprzydatnych do spożycia i przyjęcie tych najbardziej wartościowych. Mięso przechodzi również profesjonalną kontrolę jakości. Dodatkowo całemu procesowi towarzyszy nadzór technologów żywieniowych oraz specjalistów do spraw przetwórstwa mięsnego.
Produkcja kebabu opiekanego
Niektóre firmy oprócz produkcji surowych mięs do kebabu, zajmują się również produkcją kebabów opiekanych. Oznacza to, że poddawane są one obróbce cieplnej i sprzedawane jako przygotowane do podania mięso. Po obróbce cieplnej kebab musi zostać zamrożony, żeby jak najdłużej był świeży i przydatny do spożycia. Istotne przy produkcji jest to, aby zadbać nie tylko o smak i jakość mięsa, ale również o walory estetyczne. Mięso powinno być złociste od przypraw, a do tego smakowicie pachnące. Przecież to oczywiste, że podczas jedzenia ważny jest nie tylko zmysł smaku, ale też powonienie i wzrok! Nie można o tym zapomnieć, jeżeli chce się zapewnić klientom najlepsze doznania podczas jedzenia.