Poznaj płytki pcb i dowiedz się, jak wygląda budowa mostków

Magdalena Kornatowska

22 września 2020

Budowa mostków i płytki pcb w ogóle stanowią w oczach laika rodzaj czarnej magii. Jeżeli jednak interesuje Cię elektronika albo po prostu chcesz poszerzyć zakres swojej wiedzy koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Ważne jest, aby stale zdobywać nowe informacje i mądrze korzystać z nieograniczonych możliwości, jakie daje nam internet. Każdego dnia poznawaj otaczający Cię świat, nie ograniczając się wyłącznie do jednej perspektywy. Nie daj się zaszufladkować! Humaniści, ścisłowcy – możemy rozwijać się w wielu kierunkach i dziedzinach.

Czym są płytki pcb?

Technologia otacza nas na każdym kroku, trudno od niej uciec, nawet, gdybyśmy tego chcieli. Istnienie takich sprzętów jak lampy, komputery, tablety, zabawki elektroniczne, a nawet samochody jest dla nas codziennością. Mało kto korzystając z nich, zastanawia się, jak działają. Czas to zmienić i postarać się zrozumieć, jak funkcjonują otaczające nas sprzęty. Te, które zostały wcześniej wymienione, łączy jeden element, którym jest płytka pcb.

Płytka pcb (znana również obwód drukowany) jest niewielka, ale jej znaczenie w świecie elektroniki jest nie do przecenienia. Pcb to skrót pochodzący z języka angielskiego, a jego rozwinięcie to Printed Circuit Board. Najprościej mówiąc, jest to płytka wykonana z materiału izolacyjnego pokryta folią przewodzącą. Do czego służy płytka pcb? Obwód drukowany służy do montowania elementów elektronicznych, wraz z którymi tworzy układ elektroniczny. Płytki pcb znajdują się zarówno w sprzętach domowych, jak ich tych stosowanych w przemyśle.

Parametry płytki pcb

Obwody drukowane wykorzystywane są do tworzenia różnorodnych układów, zarówno tych prostych, jak i bardziej skomplikowanych. Stanowią istotny element bardzo wielu urządzeń i decydują o tym, jak one funkcjonują. Dlatego to ważne, aby wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem.

W zależności od tego, do jakiego urządzenia produkuje się płytkę pcb, będzie ona miała różne parametry. Pierwszym ważnym parametrem, który zmienia się w zależności od poziomu skomplikowania sprzętu, jest ilość warstw. Możemy mieć do czynienia zarówno z płytkami jedno, jak i wielowarstwowymi. Obwody różnią się między sobą także grubością i sztywnością. Jeżeli płytka ma powyżej 1,5mm to określa się ją jako grubą. Kolejny parametr to materiał, z jakiego wykonano płytkę. Możemy tu wymienić między innymi CEM (epoksydowy materiał kompozytowy), FR4 (laminat z włókna szklanego z żywicą epoksydową), materiały teflonowe.

Proces powstawania obwodu drukowanego

Firma zajmująca się produkcja płytek pcb rozpoczyna pracę od wiercenia otworów. Następnie nakłada się mozaikę druku lub soldermaskę, ale proces ten należy poprzedzić dokładnym oczyszczaniem powierzchni. Kolejny etap to trawienie. Środek trawiący wypłukuje niezabezpieczone fragmenty płytki. Po nałożeniu warstwy opisowej przystępuje się do rylcowania. Rylcowanie polega na obustronnym nacięciu płytki pcb za pomocą specjalnych frezów tarczowych, które umożliwiają wyłamanie poszczególnych płytek po montażu smd (montaż powierzchniowy).

Budowa mostków? Czym są mostki?

Czasem, gdy wykonuje się płytki w panelach, rylcowanie nie jest możliwe, na przykład z powodu bliskości ścieżek lub komponentów. W takim przypadku stosuje się frezowanie i mostki. Podczas frezowania usuwa się cienki pasek laminatu na granicy pomiędzy sąsiednimi obwodami i zostawia właśnie tzw. mostki. Mostki w płytkach pcb są więc wąskimi fragmentami materiału, które łączą poszczególne płytki. Budowa mostków może być różnoraka. Wyróżniamy mostki z otworami (perforowane), bez perforacji i rylcowane. Podczas perforowania nie zalecia się umieszczania wszystkich otworów w centralnej części mostka. Najbardziej stabilne są mostki bez perforacji.

Nie tylko budowa mostków, ale również sposób ich rozmieszczenia jest bardzo ważny dla funkcjonowania płytki. Należy umieszczać je tak, aby przy wyłamywaniu, jednocześnie łamały się mostki położone na jednej osi. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko rozwarstwienia płytki, co równa się nieodwracalnemu uszkodzeniu.