Poradniki

Pomysły na organizację małych domów

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w małym domu, małym mieszkaniu, czy w innej przestrzeni, zorganizowanie się i pozostanie zorganizowanym jest kluczowe dla codziennego szczęścia. Poniżej przedstawiamy niektóre z naszych ulubionych wskazówek i pomysłów na temat tworzenia skutecznego systemu organizacyjnego dla małego domu.
Spróbuj otworzyć półki

Jeśli mieszkasz w maleńkim miejscu zamieszkania, otwarte półki mogą być naprawdę darem niebios. Zwłaszcza w kuchni (jeśli brakuje na szafkach i innym miejscu do przechowywania), otwarte półki mogą stworzyć przestronny i otwarty klimat w domu. Tworzenie otwartych półek pod schodami to także świetne wykorzystanie przestrzeni – często jest to przeoczona część domu, ale tutaj jest duży potencjał do przechowywania.

Nie przestawaj czyścić

Zanim zdecydowałeś się zamieszkać w mniejszej przestrzeni, prawdopodobnie oczyściłeś szafę z nadmiaru odzieży i ogólnie wyczyściłeś wszystkie artykuły gospodarstwa domowego. Ale kiedy przejdziesz do małego domu, nie powinieneś przestać się pozbywać!
Za każdy nowy przedmiot (niezależnie od tego, czy jest to odzież, meble czy urządzenie), które przyniesiesz do domu, postaraj się pozbyć starszego przedmiotu. W przeciwnym razie bałagan może się łatwo odbudować.

Bądź wybredny w kwestii tego, co kupujesz

Wiemy jak to jest. Opuszczenie sklepu bez uroczego bibelotu lub mydelniczki jest praktycznie niemożliwe. Ale kiedy mieszkasz w małym domu, musisz starannie wybierać to, co kupisz. Jest to jedyny sposób, aby utrzymać porządek w domu. Zadaj sobie kilka strategicznych pytań, które pomogą Ci zdecydować, czy jest to właściwa decyzja dla Ciebie.

Bądź kreatywny ze swoją przestrzenią

Kreatywność w sposobie patrzenia na przestrzeń to wszystko – szczególnie dla mieszkańców niewielkich domów! Po pierwsze, pamiętaj, że nie ma reguły, która mówi, że musisz używać pewnych obszarów domu do określonych funkcji.
Na przykład, twoją szafę można łatwo przekształcić w biuro domowe, przestrzeń biurową można przekształcić w więcej miejsca do przechowywania i spiżarni, jeśli to konieczne.
Twój dom jest twój i powinieneś podejmować wszelkie próby korzystania z każdego zakątka zgodnie z własnymi potrzebami. Przedpokój jednej osoby to spiżarnia kuchenna innej osoby!

Utwórz strefy

Kiedy mieszkasz w małej przestrzeni, prawdą jest, że jeden pokój zwykle musi spełniać kilka celów. I to samo może sprawić, że Twój dom będzie natychmiast zagracony. Istnieją jednak sposoby na obejście tego! Tworzenie stref w domu to świetny sposób na wprowadzenie porządku i organizacji w twoje życie – co może być trudnym wyczynem, gdy mieszkasz w mniejszej przestrzeni. Wyznacz różne obszary pokoju zgodnie z ich funkcją – kącik pod schodami jako biuro, róg salonu jako jadalnia itp.

Maksymalizuj swoją przestrzeń w szafie

Kluczowe jest nauczenie się, jak skutecznie maksymalizować całą przestrzeń – tak jak omówiliśmy w innych pomysłach organizacji wymienionych powyżej. A twoja szafa jest prawdopodobnie najlepszym miejscem do przechowywania w domu, dlatego podwójnie ważne jest, aby zmaksymalizować każdy centymetr kwadratowy w tym pomieszczeniu.

Istnieje wiele sposobów, aby zrobić więcej miejsca w szafie. Najpierw spróbuj zawiesić drugi pręt, aby powiesić dodatkową odzież. Pamiętaj też o układaniu całej odzieży, ponieważ pomaga to uzyskać więcej miejsca w szufladach komody.

Wreszcie, użycie półki na buty lub torby może pomóc zarówno zwolnić miejsce, jak i utrzymać porządek w szafie.
Poświęć trochę czasu i staraj się zebrać swoje rzeczy – prawdopodobnie będziesz zaskoczony, jak lepiej i lepiej zorganizowany będzie twój dom.

Utrzymywanie przestrzeni w sposób maksymalnie zorganizowany jest szczególnie ważne, gdy mieszkasz w małym domu, małym mieszkaniu. Musisz bardziej świadomie myśleć o przestrzeni do przechowywania – po prostu dlatego, że nie ma już jej tak dużo! Ale dokonując kilku prostych zmian w życiu i domu, zorganizowanie się na małej przestrzeni jest w 100% wykonalne.

You may also like