Finanse, bankowość

Oszczędzanie sposobem na kłopoty finansowe

Nasze życie jest sinusoidą. Miewamy wzloty i upadki w różnych sytuacjach naszego życia. W miłości, przyjaźni, pracy, a nawet w finansach. Okres pandemii spowodował, że wiele osób straciło pracę, a tym samym możliwość spłaty swoich miesięcznych zobowiązań. W takich sytuacjach za późno uczyć społeczeństwo o poduszce finansowej i oszczędzaniu na zapas. Uczymy się na błędach, jednak musimy również nauczyć się rozwiązywać problemy.

Miesięczne wydatki to nie tylko czynsz, opłaty za media. Wielu z nas związana jest kredytem hipotecznym na dom lub mieszkanie, a niestety banki nie lubią ociągających się ze spłatą raty kredytobiorców i wdrażają windykację. Jeżeli to nie pomaga, to do pracy wkracza komornik. Warto dowiedzieć się w jaki sposób rozmawiać z komornikiem i jak pozyskać środki na jego spłatę. Wiele pomysłów znajdziecie tu: https://www.bankier.pl/smart/pozyczka-z-komornikiem-jak-zdobyc-srodki-na-splate-komornika. My że swojej strony również proponujemy kilka sposobów na uzyskanie środków w celu spłaty zobowiązań lub ulgę finansową.

Planowanie budżetu

Jak mantrę będziemy powtarzać, że najistotniejszą zmianą, jaką należy dokonać to planowanie. Zbyt często kupujemy coś pod wpływem impulsu, a potem zostajemy z produktem, lub, co gorsza, w przypadku artykułów spożywczych, wyrzucamy pieniądze do kosza. Zaplanuj posiłki na cały tydzień, kupuj w sklepach, które oferują najlepsze ceny oraz promocje, ogranicz napoje gazowane. Nawet nie wiesz ile tracisz pieniędzy źle planując swój budżet lub nie robiąc tego wcale.

Negocjuj, rozmawiaj, konsoliduj

W momencie utraty pracy i sytuacji podbramkowej, kiedy mamy już do czynienia z komornikiem negocjowanie warunków z bankiem lub inną instytucją, która przekazała sprawę do komornika, jest już za późno. Zawsze jednak możesz rozmawiać z komornikiem. Pamiętaj, że najdroższe w tej sytuacji są odsetki od niezapłaconej kwoty oraz koszty obsługi. Warto jak najszybciej uporać się z zaległymi ratami. Jeżeli jeszcze sprawa nie trafiła do komornika, to warto zainteresować się konsolidacją zobowiązań, ponieważ potem na taki ruch może być już za późno.

Oszczędzaj na komunikacji

Ten rodzaj oszczędności sprawdzi się szczególnie w dużych miastach, w których opłaty za komunikację są dość kosztownym przedsięwzięciem. O czym mowa? Zostań honorowym dawcą krwi lub  osocza. Nie dość, że pomożesz innym ludziom, co jest bezcenne, to w dodatku będziesz mógł za darmo podróżować komunikację miejską i za każdym razem, kiedy oddasz krew dostaniesz darmową czekoladę. Jeżeli mieszkasz w mniejszej miejscowości, to warto zamienić samochód na siłę własnych nóg podczas jazdy rowerem.

Sprzedawaj

Z pewnością w domu zalegają Ci rzeczy, których dawno nie używasz, a które mogłyby posłużyć komuś innemu. Zweryfikuj książki, które masz na półkach, sprawdź stan swojej szafy, a także, co kryje Twój strych, a może garaż. Być może znajdziesz perełki, że które ktoś zapłaci całkiem niemałą kwotę. Dzieci wyrosły z rowerków, masz zapasową paczkę paneli podłogowych lub glazury, masz komplet opon, które i tak planowałeś wymienić? Nie chomikuj rzeczy. Zaloguj się na Olx, Allegro, SkupShop, Vinted i sprzedawaj.

Sprzedawaj własne usługi

Zastanów się w czym jesteś dobry. Być może umiesz piec przepyszne ciasta lub lepić pierogi, masz smykałkę do naprawy samochodowych, znasz języki lub jesteś dobry w korepetycjach? Z pewnością znajdzie się coś, co możesz wykorzystać w celu pozyskania dodatkowych funduszy. Sprawdzą się usługi bezpośrednie, które nie będą wymagały wpłaty na konto, gdyż z pewnością jest ono zajęte przez komornika. W ten sposób będziesz mógł nazbierać środków na spłatę zadłużenia i spłatę najbliższych rat.

Bądź eko

Bycie eko to nie tylko trend, to także sposób na dodatkowe oszczędności, które, w sytuacji zajęcia komorniczego, są nam niezmiernie potrzebne. Oszczędzanie wody, energii powinny nam towarzyszyć nie tylko w przypadku problemów finansowych. Co więcej produkowanie domowych, ekologicznych środków czyszczących, piorących a także kosmetyków nie tylko jest proste, ale pozwala zostawić w naszym portfelu sporą sumę pieniędzy. Pamiętaj, że płacimy nie tylko za sam produkt, ale również za opakowanie i jego markę. Kupując sodę oczyszczoną i ocet do czyszczenia możemy wybrać najtańszy, a i tak doskonale poradzi sobie z zabrudzeniem.

You may also like