Firmy

Odzież ostrzegawcza – właściwości i zastosowanie. Gdzie ją kupować?

Ubrania robocze i ochronne mogą spełniać różnorodne funkcje. Wśród nich znajduje się także funkcja ostrzegawcza. Co warto wiedzieć na temat właściwości i zastosowania tego typu ubrań? Gdzie można ją kupować?

Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie pracownikom odpowiedniej odzieży. Na wielu stanowiskach pracy, na których dochodzi do pogorszonej widoczności, konieczne jest stosowanie odzieży ostrzegawczej.

Czym jest odzież ostrzegawcza?

Pod pojęciem odzieży ostrzegawczej znajduje się specjalny typ odzieży, która ze względu na wykorzystane do jej produkcji materiały ma funkcje ostrzegawcze. Z tego względu odzież ostrzegawcza jest w stanie natychmiast wskazać na położenie noszonej ją osoby oraz potrafi zwiększyć poziom bezpieczeństwa pracy.

Do wykonania odzieży ostrzegawczej stosuje się materiały o właściwościach odblaskowych, o intensywnych, fluorescencyjnych kolorach, które są widoczne z daleka w trakcie dnia i natychmiast odbijają światło w ciemności.

Rodzaje ubrań ostrzegawczych

Aktualnie w sprzedaży znajduje się szeroka gama ubrań o właściwościach ostrzegawczych, które przeznaczone są dla kobiet i dla mężczyzn. Może być ona dopasowana specjalnie do warunków i miejsca pracy, by zapewnić nie tylko optymalną widoczność, lecz także maksymalny komfort i funkcjonalność.

Wśród dostępnych wariantów odzieży ostrzegawczej znajdują się:

  • Koszulki t-shirt – koszulki o klasycznym kroju, które mają uniwersalne zastosowanie i używane są na różnych stanowiskach pracy.
  • Koszulki polo – odblaskowe koszulki wykończone eleganckim kołnierzykiem, także o bardzo szerokim zastosowaniu.
  • Polary – odzież ostrzegawcza tego typu doskonale nadaje się na chłodniejsze dni, zastosowanie polaru powoduje, że jest przyjemna w dotyku i zapewnia wysoki poziom komfortu.
  • Spodnie – spodnie ogrodniczki oraz spodnie do pasa, które wyposażone są w elementy odblaskowe. Dla większej funkcjonalności wyposażane są w różne kieszenie, pętelki.
  • Kurtki – przejściowe oraz zimowe kurtki o właściwościach odblaskowych.
  • Czapki – czapki z daszkiem wykonane z tkaniny o odblaskowych właściwościach, doskonałe na cieplejsze dni.

Z jakich materiałów szyta jest odzież ostrzegawcza?

Do wykonania odzieży ostrzegawczej wykorzystuje się specjalne rodzaje tkanin, które mają jasne, rzucające się w oczy kolory.

Dodatkowo do ich wykończenia stosuje się także specjalne tkaniny o właściwościach odblaskowych w formie jasnych pasów. Są one w stanie odbijać światło już z dalekiej odległości, co pozwala na natychmiastowe oznaczenie pozycji osoby, która nosi tego typu odzież.

Pod kątem rodzaju tkaniny do wyboru są produkty wykonane z tkanin sztucznych oraz naturalnych jak bawełna.

Ubrania ostrzegawcze – na jakich stanowiskach są używane?

Obecnie odzież ostrzegawcza ma bardzo szerokie zastosowanie i może być ona zastosowana na wielu stanowiskach pracy na zewnątrz oraz we wnętrzach.

Ubrania o właściwościach odblaskowych, ostrzegawczych używane są między innymi przez pracowników branży budowlanej, drogowców, osoby pracujące w przemyśle transportowym, stoczniowym, magazynierów, osoby kierujące ruchem, aby wspomnieć tylko o niektórych przykładowych stanowiskach.

Wszędzie tam, gdzie widoczność pracownika jest ograniczona, zastosowanie odzieży roboczej i ochronnej o właściwościach ostrzegawczych ma zastosowanie. Może ona wtedy znacznie podnieść bezpieczeństwo pracowników i sprawić, że prowadzenie przez nich obowiązków będzie związane z niższym ryzykiem wypadków przy pracy, gdy nie zostaną oni w porę dostrzeżeni przez inne osoby.

You may also like