Nauka języka obcego – kilka sposobów

Magdalena Kornatowska

29 kwietnia 2020

Znajomość jednego języka obcego, a nawet dwóch języków obcych jest niezwykle przydatna we współczesnym świecie, ponieważ dzięki niej można nie tylko porozumieć się podczas zagranicznego wyjazdu, ale także sprawniej znajdować informacje na interesujące nas tematy czy rozwijać swoje pasje. Opanowanie języka angielskiego czy innego to dziś niezbędna podstawa, na której jednak nie warto poprzestawać – wbrew pozorom nauka języka obcego wcale nie jest taka trudna, jak się to z pozoru wydaje! Jak się za nią zabrać, aby włożony w naukę wysiłek przyniósł efekty?

Opanowanie podstawowego słownictwa

Niezależnie od tego, jaki język obcy chcemy poznać, opanowanie najważniejszych słów oraz zwrotów zawsze jest dobrym pomysłem i daje solidne podstawy do dalszej nauki. Ogromną pomoc mogą stanowić fiszki (przygotowane samodzielnie lub kupione), które często są polecane jako idealne narzędzie do zastosowania tzw. metody 1000 słów.

Metoda ta polega na przyjęciu założenia, że w każdym języku istnieje 1000 słów, których znajomość pozwoli rozumieć większość wypowiedzi w danym języku obcym. Warto jednak mieć na uwadze, że sama znajomość poszczególnych słów to za mało, by się skutecznie porozumiewać w konkretnym języku obcym. Nie daje również żadnej gwarancji zrozumienia wypowiedzi, gdy znajdują się w niej idiomy, utarte wyrażenia frazeologiczne czy zwroty slangowe.

Nie zmienia to faktu, że metoda 1000 słów jest dobrym rozwiązaniem na początek, ale w zasadzie tylko wtedy – samo uczenie się znaczenia kolejnych słów bez kontekstu, w jakim one normalnie funkcjonują (czyli w oderwaniu od ich realnych zastosowań w wypowiedzi) nie pomoże poznać języka obcego i dosyć szybko staje się nudne. To właśnie dlatego na fiszkach warto mieć nie tylko tłumaczenie znaczenia danego słowa, ale także przykładowe jego użycie w zdaniu. Pomoże to szybciej przyswoić zwroty i zdania, które można wykorzystać w trakcie rzeczywistej rozmowy.

Nauka z kursów online

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs językowy online – obecnie wiele szkół językowych prowadzi naukę w tym trybie, pozwalającym na kontakt z językiem obcym poprzez konwersacje z innymi uczestnikami zajęć i lektorami. To rozwiązanie szczególnie polecane dla wszystkich tych, którzy mają kłopoty ze zmotywowaniem się do nauki oraz systematycznością. Są dostępne kursy w wirtualnej grupie od 4 do nawet 20 lekcji w tygodniu, jak także lekcje indywidualne czy nauka na platformie. Trzeba jednak pamiętać, że bez naszego wysiłku, ciężkiej pracy i zaangażowania nawet najlepszy lektor nie zdoła nas nauczyć języka obcego.

Wakacyjny obóz językowy

Nie istnieje lepsza metoda nauki języka obcego, niż konieczność używania go w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. To właśnie dlatego wyjazd na obóz językowy do kraju, którego mieszkańcy mówią w języku, którego się chcemy nauczyć, jest doskonałym sposobem, by ten język obcy szybko opanować. Dodatkowo można poznawać kulturę danego kraju z bliska, co jest bezcennym doświadczeniem.

To jednak nie koniec korzyści z uczestnictwa w obozie językowym za granicą – specyfika tego rodzaju wyjazdów jest taka, że w obrębie grupy wyjazdowej także niezbędne jest porozumiewanie się w tym konkretnym języku obcym, którego wszyscy się uczą, ponieważ jest to jedyny język obcy wspólny dla wszystkich. To pozwala błyskawicznie pozbyć się strachu przed mówieniem w języku obcym i nawiązać nowe znajomości. 

Możliwe są zagraniczne wyjazdy w grupie z polskim opiekunem lub samodzielne, gdzie kontakt z językiem polskim będzie ograniczony. To zależy od samodzielności dziecka i oczekiwań rodziców. Obozy językowe są świetnym uzupełnieniem nauki języka w Polsce i sprawdzenia swoich umiejętności dotychczas nabytych.

Czytanie w danym języku obcym

Czytanie w języku obcym, którego chcemy się nauczyć, to kolejny dobry sposób na pogłębienie własnych kompetencji w tym obszarze. Słowo pisane ma ten atut, że w każdej chwili można do niego wrócić, a gdy natkniemy się na nieznane słowo lub nie do końca zrozumiały zwrot, możemy w łatwy sposób sprawdzić jego znaczenie (np. w słowniku online). Ważne jednak, aby były to teksty na interesujące nas tematy – w przeciwnym wypadku możemy się szybko zniechęcić.

Chcesz dowiedzieć się jakie języki obce są najłatwiejsze do nauki dla Polaków? Wejdź na bloga ATJ Lingwista i przeczytaj o tym.

Odpowiednia motywacja i określenie osiągalnych celów

Aby nauczyć się języka obcego, konieczna jest również silna motywacja – bez niej wysiłki najprawdopodobniej pójdą na marne. Zainteresowanie kulturą konkretnego kraju, chęć spędzenia w nim dłuższego czasu i porozumiewania się z mieszkańcami w ich języku czy możliwość znalezienia lepiej płatnej pracy to tylko przykłady tego, co może być motorem napędowym dla naszej chęci nauki języka obcego.

Równie istotnym czynnikiem jest realistyczne określenie celu, który chcemy osiągnąć. Rozbicie nauki na etapy, ścisłe sprecyzowanie stopnia znajomości języka, jaką chcemy osiągnąć oraz przyjęcie konkretnych ram czasowych będzie bardzo pomocne podczas nauki, a śledzenie swoich postępów oraz sukcesów da nam satysfakcję i stanie się dodatkową motywacją.