Firmy

Kurtyna powietrzna – do czego służy? Możliwe, że potrzebujesz właśnie takiego urządzenia

Kurtyny powietrzne to urządzenia, które nie tylko zwiększają komfort osób przebywających w pomieszczeniu, ale mogą też wygenerować oszczędności. Wszystko dzięki temu, że ograniczają straty ciepła lub chłodu, a także usuwają przeciągi. Jak działają i czy warto w nie zainwestować?

Do czego służy kurtyna powietrzna?

Kurtyna powietrzna to urządzenie, które ogranicza straty energii związane z częstym otwieraniem drzwi. Zależnie od rodzaju i sezonu może albo zapobiegać stratom ciepła zimą, albo zapobiegać wnikaniu ciepłego powietrza do klimatyzowanego, chłodniejszego pomieszczenia. Kurtyny są raczej niewielkimi urządzeniami i ze względu na estetykę zwykle mają neutralne kolory oraz opływowe kształty. Montujemy je bezpośrednio nad drzwiami zewnętrznymi.

Budowa kurtyny jest prosta. Urządzenie składa się z kratki nawiewnej i wywiewnej oraz z wentylatora. Zależnie od rodzaju ma też nagrzewnicę wodną lub elektryczną, przy czym ta pierwsza jest rzadziej spotykana, bo wymaga podłączenia do systemu centralnego ogrzewania. Strumień powietrza wydobywa się przez nawiew kurtyny, a jego kierunek możemy regulować, co umożliwia maksymalnie precyzyjną pracę. Powietrze przechodzi też przez wentylator, dzięki czemu tworzy się płaski, intensywny strumień – rodzaj kurtyny czy też bariery.

Rodzaje kurtyn powietrznych

Na rynku znajdziemy co najmniej kilka kurtyn powietrznych, co wynika z faktu, że urządzenia te powinny być dopasowane do potrzeb danego obiektu. Podstawowym podziałem jest ten ze względu na temperaturę nawiewu, czyli to, czy kurtyna ogrzewa pomieszczenie, czy je chłodzi. Pierwsze jest typowe dla obiektów mieszkalnych i usługowych, z których korzystają ludzie, w związku z czym konieczne jest utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz. Druga kurtyna, czyli chłodząca, ma swoje zastosowanie głównie w obiektach typu magazyny czy garaże. Najczęściej jest to urządzenie z poziomym strumieniem powietrza.

Czy warto inwestować w kurtynę powietrzną?

Kurtyny nie są urządzeniem, które koniecznie trzeba mieć. Zwykle spotykamy je w pomieszczeniach, w których drzwi otwierane są bardzo często np. w miejscach pracy lub w centrach handlowych. W restauracjach służą do oddzielenia stref dla niepalących i dla palących. W pomieszczeniach gospodarczych są spotykane raczej rzadko, ale niewątpliwie mogą zwiększyć komfort domowników zarówno zimą, jak i latem. Umiejętnie zamontowane tzn. dobrane do potrzeb danego obiektu, mogą wygenerować oszczędności związane z eliminacją strat energii. Podsumowując, kurtynę warto kupić, ale niewątpliwie trzeba taką inwestycję dobrze zaplanować.

Jeśli planujesz zakup kurtyny, polecamy zapoznanie się z ofertą sklepu trzymajsiecieplo.pl. To e-sklep, który specjalizuje się w systemach grzewczych i sprzedaje produkty tylko od dobrych producentów.

You may also like