Finanse, bankowość

Jak płacić mniej za ubezpieczenie OC samochodu?

Każdy posiadacz samochodu wie, że wykupienie ubezpieczenia OC jest jego obowiązkiem. Nie każdy zaś zdaje sobie sprawę, że istnieje alternatywa dla komercyjnych towarzystw ubezpieczeniowych, która jest tańsza i daje kierowcy szereg nowych możliwości. Chodzi oczywiście o Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, które są idealnym wyborem dla doświadczonych kierowców. Na jakiej zasadzie działają TUW-y i kto powinien rozważyć wykupienie polisy OC w jednym z nich?

Czym różnią się ubezpieczenia OC w TUW od komercyjnych ofert?

Aby w prosty i zrozumiały sposób wytłumaczyć, na czym polega idea Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych, najlepiej porównać je do komercyjnych odpowiedników. No właśnie, komercyjnych, ponieważ tradycyjni ubezpieczyciele w swojej działalności nastawieni są na zysk. To różni ich od Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych, takich, jak np. tuz.pl. Ideą TUW-u jest tanie ubezpieczenie samochodu dla członków towarzystwa, którzy nie są jego klientami, a udziałowcami. Zgadza się, wykupienie polisy OC jest w TUW równoznaczne z posiadaniem udziałów towarzystwa. Daje to kierowcy szereg przywilejów – może on czynnie wpływać na sposób działania swojego TUW, co w przypadku tradycyjnych ubezpieczycieli jest wręcz nie do pomyślenia.

Wielu kierowców zadaje sobie teraz pytanie: „Jak to możliwe, że nigdy nie słyszałem o TUW-ach?”. To proste – Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, w odróżnieniu od komercyjnych firm, nie wydają milionów na reklamę w mediach, a ich obecność w przestrzeni publicznej jest dyskretna. Podmioty te wychodzą z założenia, że informacja o dobrej ofercie rozprzestrzenia się sama – i tak jest w istocie, bowiem kierowcy wzajemnie polecają sobie ubezpieczenie samochodu w tuz.pl, dzięki czemu profil członków, których zrzesza towarzystwo, jest podobny.

Ubezpieczenie w TUW-ach mają przede wszystkim kierowcy z wieloletnim stażem, którzy jeżdżą przepisowo i dbają o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Dla takich osób polisa OC u komercyjnego ubezpieczyciela jest nieopłacalna, zwłaszcza, jeśli kierowca jeździ sporadycznie i od dawna nie miał żadnej kolizji. Taki kierowca, widząc coroczną podwyżkę swojej składki w komercyjnym towarzystwie, zaczyna się zastanawiać, czy korzyści, które wynikają z posiadania ubezpieczenia OC w firmie X, są współmierne do ceny. W wielu przypadkach odpowiedź na to pytanie jest negatywna, nic więc dziwnego, że coraz więcej posiadaczy aut woli się ubezpieczyć w TUW, gdzie polisa OC jest tańsza, a zasady dużo korzystniejsze dla doświadczonych kierowców.

Dlaczego polisa OC w TUW-ach jest tańsza niż u konkurencji?

Powodów, dla których ubezpieczenie online samochodu jest tańsze w TUW niż w komercyjnym towarzystwie, jest kilka. Po pierwsze – koszty prowadzonej działalności w przypadku TUW są znacznie niższe – podmioty te nie potrzebują szeroko zakrojonych kampanii reklamowych, nie utrzymują też tysięcy biur w centrach miast. Głównym powodem, dla którego polisa OC w Towarzystwach Ubezpieczeń Wzajemnych może być tańsza, jest sam sposób funkcjonowania – ponieważ wysokość składki na ubezpieczenie samochodu jest zależna od bezwypadkowej jazdy, wszyscy członkowie TUW dbają o bezpieczeństwo w trasie i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Takie podejście się opłaca – to właśnie dzięki niemu posiadacze polisy OC w TUW mogą cieszyć się tanim ubezpieczeniem samochodu i rzeczywistą korzyścią ze swojej filozofii jazdy.

Ciekawym aspektem ubezpieczenia online w TUW jest sposób gospodarowania nadwyżkami finansowymi. W tych towarzystwach bardzo często zdarza się, iż łączna kwota wpłacona przez posiadaczy ubezpieczenia OC przekracza wartość wypłaconych odszkodowań. W takiej sytuacji członkowie towarzystwa mogą zdecydować, na co przeznaczyć pozostałą kwotę – może ona np. pomniejszyć przyszłą składkę lub zostać wydana na inny ustalony cel.

Jak kupić ubezpieczenie OC w TUW-ach?

Łatwość, z jaką można wykupić ubezpieczenie samochodu w TUW, jest ogromnym atutem takiej polisy OC. Podobnie, jak w przypadku komercyjnych ubezpieczycieli, również w tuz.pl dostępny jest kalkulator OC, który umożliwia precyzyjne wyliczenie wysokości składki. Dzięki przejrzystej stronie internetowej można wykupić ubezpieczenie OC na odległość, bez konieczności wizyty w oddziale. Ubezpieczyciel udostępnia również infolinię, dzięki której kierowca może uzyskać pomoc w wykupieniu polisy OC i zadać konsultantowi dodatkowe pytania.

Co warte odnotowania, tuz.pl to nie tylko ubezpieczenie online samochodu, ale również inne produkty – w tym polisy dla domu, a także NNW dla dzieci. Szeroka oferta towarzystwa to jeszcze większe możliwości dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo w preferencyjnej cenie.

You may also like