Holter ciśnieniowy – jak poprawnie go używać, aby wyniki badania były zgodne z rzeczywistym stanem zdrowia?

Magdalena Kornatowska

14 października 2021

Holter ciśnieniowy to jedno z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w gabinetach kardiologicznych. Podczas trwania badania z jego wykorzystaniem, przez całą dobę odbywa się pomiar ciśnienia tętniczego pacjenta. Samo badanie służy do wykrywania różnego rodzaju nieprawidłowości oraz wad w pracy serca. Wyniki badania mogą przysłużyć się szybkiej i skrupulatnej diagnozie pacjenta, dzięki czemu można od razu podjąć skuteczne leczenie.

Holter ciśnieniowy – jak wygląda proces badania?

Urządzenie do badania tętniczego – holter ciśnieniowy – służy do badania ciśnienia tętniczego krwi. Składa się z dwóch części – ciśnieniomierza oraz rękawa, który umieszcza się na ręku pacjenta. Cała aparatura zasilana jest za pomocą baterii. Badanie odbywa się przez 24 godziny i monitoruje pracę tętna co kilka minut, aby sprawdzić jej prawidłowość i regularność. Wyniki są zapamiętywane i zapisywane przez urządzenie, aby lekarz mógł rozpoznać diagnozę.

Ogromne znaczenie dla wyników badania ma rodzaj aktywności jaki podejmuje w czasie jego trwania. Każdy stres czy odrobinę większy wysiłek fizyczny może zaburzać wynik, dlatego należy zapisywać każdą aktywność, która może mieć wpływ na wyniki. Również posiłki oraz wszelki przyjmowane leki powinny zostać uwzględnione i zaznaczone w harmonogramie dnia, w którym planujemy wykonać badanie. Tak samo jest z odpoczynkiem – podczas spoczynku wynik badania może znacznie różnić się od pozostałych momentów, dlatego warto poinformować o tym lekarza.

Bardzo ważnym aspektem badania jest wygodny ubiór. Jest on konieczny, ponieważ holter nie może przylegać do obcisłych części garderoby, które mogłyby zakłócić jego pracę i tym samym zaburzyć wynik badania. Również wygoda pacjenta jest ważna podczas badania, ponieważ każdy dyskomfort może zostać odczytany przez organizm jako stres. To o czym warto pamiętać to fakt, że holter nie jest wodoodporny i nie można go zamoczyć w trakcie badania.

Jak spać podczas badania holterem ciśnieniowym?

Holter ciśnieniowy to urządzenie, które potrzebuje określonych warunków do wykonania prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego. Jedną z sytuacji, do których musimy się przygotować to odpowiednie dobranie pozycji podczas snu. Lekarz na pewno poinformuje pacjenta, że w momencie, gdy holter wykonuje badanie, powinniśmy wyprostować rękę w stawie łokciowym, w przeciwnym razie otrzymamy zakłamany wynik badania. Tak samo jest podczas snu.

Najlepszą pozycją podczas badania jest położenie się na wznak i pozostanie w niej przez całą noc. Ręce powinny być wyciągnięte wzdłuż ciała, aby nie zginały się w łokciach. Niestety nie jest to komfortowa pozycja do spania dla każdego, dlatego warto przygotować się wcześniej, jeżeli planujemy wykonanie badania.

Dobry sen może również zostać zakłócony przez rękaw, który podczas wykonywania pomiarów ciśnienia tętniczego napełnia się powietrzem i może powodować delikatne mrowienie oraz uczucie uciskania. Na szczęście różnego rodzaju urządzenia mobilne nie zakłócają pracy holtera ciśnieniowego, dlatego nie ma przeciwwskazań do używania w czasie badania np. tabletu czy telefonu komórkowego.

Holter ciśnieniowy – jak odczytywać wyniki badania?

Wiele osób mimo poprawnie wykonanego, całodobowego badania ciśnienia tętniczego, nie potrafi odczytać jego wyników. Najlepiej udać się w tym celu do lekarza, który posiada niezbędną wiedzę do poprawnej interpretacji wyników badania. Podczas odczytywania badania brane pod uwagę są różnego rodzaju czynniki, które mogą wpłynąć a jego wyniki. Są to najczęściej konkretne czynności jakie pacjent wykonywał podczas dokonywanych pomiarów. Na wynik badania ogromny wpływ ma również aktywność fizyczna oraz sytuacje stresowe. Najlepiej, jeżeli pacjent wykonuje pomiary w naturalnych dla siebie warunkach i spędza dzie standardowo, tak aby badanie było jak najbardziej wiarygodne. Na wyniki czeka się od kilkunastu do kilkudziesięciu dni, w zależności od ilości wykonanych badań.