E-biznes Finanse, bankowość

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

O ile jeszcze 2-3 lata mogliśmy bez trudu otworzyć konto bez podawania danych osobowych, o tyle dzisiaj, giełdy kryptowalut bez weryfikacji są bardzo egzotyczne i trudno dostępne. Nawet Binance, największa w sieci giełda, która przez wiele lat była w pełni anoniowa, w końcu ustąpiła pod naciskiem rygorystycznych przepisów. Na ten moment Binance wciąż umożliwia otworzenie anonimowego konta, ale możliwości takiego użytkownika są ograniczone.

Kolejnym przykładem giełdy, która po latach zmienia politykę prywatności jest Bittrex. Tutaj również pojawiły się formalności, które uniemożliwiają już swobodny handel z anonimowego konta. Popularność kryptowalut sprawia, że w wielu krajach wprowadza się obostrzenia, które stopniowo wypierają giełdy kryptowalut bez weryfikacji. Aktualnie, są to platformy rejestrowane w egzotycznych zakątkach świata. Mogłoby się wydawać, że obniża to wiarygodność i bezpieczeństwo z perspektywy klienta. Nie jest tak. Rejestracja w kraju o liberalnym prawie to ucieczka przed zakusami inwigilujących instytucji finansowych i państw.

Czy warto rejestrować się na giełdach bez weryfikacji?

O ile jeszcze kilka lat temu można było w stosunkowo bezpieczny sposób stworzyć konto na takich giełdach, o tyle dzisiaj musimy naprawdę solidnie poszukać odpowiedniej platformy. Nie brakuje historii o giełdach, które powstały tylko po to, aby okraść swoich użytkowników z cennych walut wirtualnych. Niechybnie jest to obecnie coraz większe zagrożenie. Jeżeli już znajdziemy platformę, koniecznie poczytajmy opinie i spróbujmy dotrzeć do użytkowników, którzy rzeczywiście z niej korzystają. W innym razie, wpłacanie swoich kryptowalut może zakończyć się fatalnie. Nie jest istotne czy to giełda kryptowalut bez weryfikacji. Weryfikacja klientów w żaden sposób nie wpływa na poziom bezpieczeństwa klientów. Jest to wymóg nałożony przez instytucje by wymusić na użytkownikach płacenie podatków.

Giełda kryptowalut bez weryfikacji nie obsługuje żadnych walut FIAT, czyli tradycyjnych takich jak dolar, funt, czy euro. Dla niektórych może to być spory minus i utrudnienie.

Bitomaty – alternatywa dla anonimowych giełd

Warto zauważyć, że zapotrzebowanie na giełdy kryptowalut bez weryfikacji jest coraz większe. Alternatywą jest szybko rozwijająca się sieć bitomatów. Urządzenia te działają dokładnie tak jak bankomat. Możemy tu wpłacić prawdziwą gotówkę i zakupić kryptowaluty, najczęściej Bitcoina lub Ethereum. Ponadto, możemy w każdej chwili sprzedać posiadane waluty wirtualne i zamienić je na gotówkę. Obecnie, w Polsce znajduje się ponad 40 bitomatów, a liczba ta stale rośnie.

Brak mniej popularnych kryptowalut nie stanowi problemu. Istnieją bowiem portfele, w których możemy swobodnie dokonać wymiany jednej kryptowaluty na drugą. Przykładem takiego multi walleta jest chociażby Exodus obsługujący ponad 100 walut wirtualnych. Bitomaty pozwalają zachować pełną anonimowość. W związku z tym, stanowią dobrą alternatywę dla giełd kryptowalutowych nie wymagających weryfikacji, do których dostęp jest coraz trudniejszy.

You may also like