Dopasowana odzież rowerowa – jakie ubrania wybrać?

Magdalena Kornatowska

5 marca 2021

Aktywna i częsta jazda jednośladem mogą wymagać od cyklisty właściwego ubioru. Wbrew pozorom ma on niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływa na komfort oraz pośrednio – bezpieczeństwo użytkownika. Oczywiście odzież na rower zdecydowanie różni się od noszonej na co dzień. Taka odmienność bierze się przede wszystkim z nieprzewidywalnych warunków zewnętrznych. Rowerzysta jest bowiem narażony na zmienną pogodę. Dodatkowo w czasie jazdy towarzyszą mu często: opady deszczu, silny wiatr lub intensywne nasłonecznienie. Wszystkie, wymienione okoliczności mają wpływ na wybór w pełni dopasowanego ubrania na rower.  

Jakościowa odzież rowerowa na wybraną część sezonu

Okres wiosenny czy letni nie wymagają wielu warstw lub uzupełnień, jakie powinna mieć odzież na rower. Taka kategoria ubrań ma spełniać kilka podstawowych wymogów, czyli: komfort noszenia, optymalną wentylację ciała, właściwe ułożenie do sylwetki czy izolację termiczną. W sytuacji podwyższonych temperatur ma więc chronić przed spoceniem. W chłodniejsze dni będzie zabezpieczeniem na wypadek przemarznięcia. Idealne ubrania na rower zachowują głównie naturalną ciepłotę ciała. Starają się utrzymać własną temperaturę organizmu, niezależnie od zwiększonych: ciśnienia krwi, pulsu wysiłkowego oraz pędów powietrza. By uzyskać taki rezultat, liczy się zastosowanie odpowiednich materiałów. Dla tej grupy ubrań producenci stosują przede wszystkim: 

  • poliester,
  • polipropylen,
  • poliamid,
  • bawełnę,
  • membrany,
  • mieszanki surowcowe.

Wybierając się na rower w chłodne lub wietrzne dni nie można zapomnieć o dodatkach, takich jak: rękawiczki, dłuższe spodnie czy opaska na czoło. Ochronią one szczególnie newralgiczne części ciała, czyli: palce, zatoki, plecy lub lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Na pieknyrower.pl znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Idealne ubrania na rower – czym kierować się przy wyborze?

Rezygnacja z posiadania tej odzieży na rower, przy częstej i aktywnej jeździe może oznaczać przeziębienia albo inne kłopoty zdrowotne. Nie mówiąc już o komforcie użytkowania jednośladu, który będzie zdecydowanie zaburzony. Po pierwsze, rowerzysta naraża się na częste wiercenie lub zmiany pozycji. Po drugie, mogą mu grozić przestoje na poprawianie ułożenia ubrań. I wreszcie, wyczuwalny dyskomfort termiczny. Wymienione argumenty oznaczają zasadność zakupu ubrania na rower. Dokonując konkretnego wyboru, warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • jakość materiału,
  • dopasowanie rozmiarowe,
  • izolację, wentylację, odprowadzanie potu i wilgoci,
  • sposób układania na ciele,
  • obecność wkładek zabezpieczających.

Wymienione na końcu są najczęściej wszywane w spodenki lub ich dłuższe warianty. Mają na celu ochronę okolic intymnych przed odparzeniami, spowodowanymi kontaktem z twardszym typem siodełka. Nie można też zapomnieć o kasku czy okularach.