Dlaczego książki dla dietetyka polecane są również laikom?

Magdalena Kornatowska

27 maja 2021

Dietetyka to dziedzina nauki, która każdemu z nas przynajmniej w podstawowej wersji jest znana. Mamy z nią do czynienia w praktyce na co dzień, ale nie każdy z nas posiada ważną wiedzę teoretyczną. Dietetyka to przede wszystkim nauka o żywieniu, o prawidłowych nawykach oraz sposobach odżywiania w różnego rodzaju chorobach.Warto zagłębić się w to zagadnienie. Jakie książki dla dietetyka warto poznać? Przeczytaj!

Jaką wiedzę przekazują książki dla dietetyka?

Książki dla dietetyka to głównie specjalistyczne publikacje, które udostępniają zainteresowanym najbardziej aktualne badania i najnowszą wiedzę. Tak samo jak technologia żywienia jest cały czas aktualizowana, tak samo wiedza na temat przetwórstwa oraz obróbki żywności powinna być regularnie odświeżana.

Specjalistyczne książki dla dietetyka pogłębiają zagadnienia przypadków chorobowych oraz proponują rozwiązania, które należałoby wprowadzić do codziennej diety, aby zatrzymać lub opóźnić rozwój danej choroby, a nawet ją cofnąć. Wiedza dietetyków jest równie cenna, jak wiedza lekarzy specjalizujących się w innych dziedzinach. Dietetycy służą pomocą przy chorobach układu trawiennego, krwionośnego, przy chorobach wieńcowych, cukrzycy. Mają wiele rozwiązań dotyczących odpowiedniej diety przy zaburzeniach hormonalnych, takich jak choroby tarczycy czy Hashimoto. Dodatkowo proponują kompleksową pomoc osobom dotkniętym problemem otyłości.

Książki dla dietetyka są bardzo istotnym elementem pogłębiania wiedzy i ciągłego dokształcania się specjalistów. Książki te są bardzo przystępne, dlatego można śmiało polecić je swoim pacjentom, aby zrozumieli intencje profesjonalisty, który chce im pomóc.

Dlaczego wszyscy powinni czytać książki dla dietetyka?

Dietetycy nie tylko wyciągają z problemów osoby chore. Służą radą również zupełnie zdrowym ludziom. Najczęściej doradzają w dziedzinie diet z wykluczeniem pewnych produktów. W tym wypadku bardzo istotna jest wiedza z zakresu suplementacji oraz korzystania z zamienników dostępnych na rynku. W przypadku diet bezmięsnych najczęstszym niedoborem okazują się być witaminy z grupy B. Są one bardzo istotnym elementem naszej diety, dlatego warto zadbać o kompleksowe dostarczenie ich za pomocą np. suplementów w kapsułkach. Przy dietach ketogenicznych służą radą dotyczącą zaleceń dla osób, które są w stanie głębokiej ketozy. Przyjmowanie w tym czasie węglowodanów może wywołać przejściowy stan zapalny w organizmie, który będzie skutkował złym samopoczuciem. Dietetyk doradzi, jak wyjść ze stanu głębokiej ketozy, aby jak najmniej odczuwać negatywne skutki powrotu do przyjmowania węglowodanów w diecie.

Podstawowe schorzenia leczone przez dietetyków

Książki dla dietetyka przedstawiają również fakty i mity dotyczące psychologii żywienia, szczególnie przy takich chorobach jak bulimia czy anoreksja, które są bardzo popularne wśród młodych dziewcząt. Nadmierna chęć zrzucania kilogramów oraz bezustanne dążenie do ideału czy kompleksy spowodowane komentarzami rówieśników często prowadzą do zaburzeń żywienia, które wycieńczają organizm, prowadzą do rozregulowania układu hormonalnego, a nawet mogą skończyć się śmiercią chorej osoby. W takich przypadkach warto zapoznać się z treścią najnowszych badań dotyczących psychologii żywienia oraz skontaktować się ze specjalistą, który nie tylko rozwiąże problem, ale również znajdzie jego podłoże i przyczynę.

Dietetycy posiadają również ogromną wiedzę na tematy związane ze składem żywności dostępnej w sklepach, jej jakością oraz substancjami chemicznymi wykorzystywanymi w przetwórstwie oraz produkcji żywności. Ich wiedza i doświadczenie na pewno pomogą wybrać nam produkty jak najmniej przetworzone oraz skomponować z nich taki system żywieniowy, który nie tylko da nam na długo dobre zdrowie, ale również zapewni wszystkie makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Wiedza dietetyczna przydaje się nam również w sytuacjach, kiedy niektóre wskaźniki w naszych badaniach wypadają za słabo lub są zbyt wysokie. Wówczas dietetyk posłuży radą i pomoże wyregulować poziom cukru czy cholesterolu we krwi. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń specjalisty oraz regularnie się badać, ponieważ cukrzyca i miażdżyca to bardzo skomplikowane i ciężkie w leczeniu choroby, które utrudniają wielu ludziom codzienne funkcjonowanie.