Ekologia w dzisiejszym świecie pełni bardzo ważną funkcję, zarówno dla poszczególnych społeczeństw, które walczą o lepszą jakość powietrza dla fauny i flory, jak i dla ziemi, która dzięki dbaniu o korzystanie z naturalnych środków, wspiera rolnictwo na całym świecie. Wielu rolników stawia na ekologiczne uprawy, które wiążą się z wyższą ceną produktów ze względu na ich lepszą jakość oraz pozytywny wpływ na zdrowie. Brak konieczności używania pestycydów stawia takie uprawy najwyżej w hierarchii rolnictwa. Sprawdź, co oznacza i co ma z tym wspólnego „gorczyca poplon”.
W jakim sezonie powinno się siać poplon gorczycy?
Poplon gorczycy to rodzaj nawozu, który zasiewa się po odbytych zbiorach plonów. Szczególne zastosowanie ma w ogródkach warzywnych, ponieważ stanowi źródło składników odżywczych dla na nowo wzrastających lub zasadzonych warzyw. Nawóz inaczej zwany jest “międzyplonem” co jasno pokazuje, kiedy powinniśmy go posadzić. Jest to okres po zbiorach i przed sadzeniem nowych roślin.
Letni poplon gorczycy wysiewa się w lipcu lub na początku sierpnia. Przed rozpoczęciem siewu należy oczyścić i rozdrobnić glebę, aby umożliwić wzrost rośliny. Gorczyca jest jedną z roślin, które idealnie nadają się na poplon letni. Zasiany międzyplon nawozi się najczęściej kompostem lub obornikiem.
Ozimy międzyplon należy sadzić jesienią, aby przez zimę zapobiegał wyjałowieniu ziemi uprawnej.
Czym jest poplon gorczycy i dlaczego się go zasiewa?
Poplon gorczycy to nic innego jak zielony, naturalny nawóz, który przysługuje się do dobrej jakości gleby, na której uprawiamy nasze sadzonki. Podnosi poziom żyzności gleby, dzięki czemu plon jest lepszy zarówno ilościowo, jak i jakościowo. Jedną z bardzo popularnych roślin siewnych w rolnictwie jest gorczyca. Poplon gorczycy służy przede wszystkim do podniesienia poziomu płodności ziemi uprawnej.
Stanowi on źródło składników odżywczych jakie pobiera gleba, w momencie, gdy potrzebuje ich do wzrostu sadzonek między innymi warzyw. Jedną z ważnych funkcji jakie pełni poplon gorczycy jest wzbogacenie gleby w azot. Rozkład poplonu jest szybki i nie stanowi szkód oraz potencjalnego zagrożenia dla środowiska. Jest to także rozwiązanie ekonomiczne, które pozwala zaoszczędzić rolnikom pieniądze wydane na drogie nawozy.
Poplon gorczycy ma również właściwości nawilżające dla gleby. Ogranicza również ilość chwastów potencjalnie atakujących uprawy. Osłabia również te, które zdążyły już wyrosnąć. Ziemia, na której zasadzono poplon, dużo lepiej magazynuje wodę i gospodaruje nią. Wiąże się to również z ograniczeniem ilości sodu zawartego w glebie, co poprawia jej aktywność i pozwala na lepszy wzrost roślin.
Dzięki poplonowi możemy z powodzeniem zmniejszyć ilość metali ciężkich zawartych w glebie, które hamują wzrost rośliny i sprzyjają rozwojowi chorób. Dlatego też bardzo często stosuje się poplon gorczycy przy uprawach rosnących w pobliżu ruchliwych dróg. Oczyszczają one zarówno ziemię uprawną, jak i powietrze.
Skąd wziął się poplon gorczycy i jego tradycja?
Zwyczaj sadzenia poplonu gorczycy oraz jego pozytywne właściwości mają swój początek na Bliskim Wschodzie. Wiązało się to z zaprzestaniem koczowniczego trybu życia przez mieszkańców tamtych regionów. Przy częstej zmianie pola uprawnego, a którym sadzimy rośliny, ziemia nie traci tak bardzo na swojej żyzności. Zmienia się to jednak, gdy zaczynamy korzystać co roku z tej samej gleby. Należy ją wówczas skutecznie użyźniać i dbać o jej dobrą formę.
Każda ziemia w czasie niskich temperatur wyjaławia się i traci cenne właściwości. Ważne jest, aby często zmieniać kierunek i gatunki sadzonych roślin aby utrzymać ją w jak najlepszej formie i zapobiegać zniszczeniu. Jednym z innych zastosowań poplonu gorczycy (zwanego również międzyplonem) jest używanie go jako kiszonki do wykarmienia zwierząt hodowlanych, między innymi bydła.
Poplon jest nawozem naturalnym, który w rankingu wygrywa ze sztucznymi specyfikami. Służy to nie tylko roślinom, ale również zdrowiu osób, które będą je później konsumowały.