Firmy

Czy powinniśmy dodatkowo ubezpieczać nasze przesyłki kurierskie?

Kurierzy w Polsce działają na najwyższych obrotach starając się, aby każda przesyłka dotarła w wyznaczone miejsce na czas, cała i zdrowa. Firmy przyjmują tysiące zamówień i realizują je w jak najkrótszym czasie. Zwykle już po dwóch dniach roboczych produkty docierają do naszych rąk lub też od naszych drzwi do drzwi adresata. Jednak zdarzają się pomyłki i problemy – jak wszędzie. Kurierzy to tylko ludzie, którzy czasem popełniają błędy. Możemy się przed tym zabezpieczyć. Jak to zrobić?

Czy przesyłki kurierskie są ubezpieczone?

Każda paczka w swojej cenie zawiera ubezpieczenie. W zależności od firmy wynosi ono inną kwotę. Waha się ona od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Różnica w wysokości ubezpieczenia jest także zależna od wielkości i rodzaju przesyłki.

Bezpłatne ubezpieczenie wynoszące do 323zł jest oferowane w firmie UPS. Do 300zł w przypadku Paczki w Ruchu. DPD oferuje ubezpieczenie nawet do 1000zł, a FedEx aż do 5000zł. Każda z tych firm oferuje także możliwość zakupienia dodatkowego ubezpieczenia, które wyniesie znacznie więcej w przypadku nieoczekiwanych problemów.

Jakie ubezpieczenie dodatkowe oferują kurierzy?

Kurier DHL oferuje dodatkowe ubezpieczenie do 50000 zł za opłatę w wysokości 2 zł plus VAT. Jest to jedyna opcja, jaką ma w zanadrzu firma. Jeśli chodzi o DPD, mamy tutaj cały wachlarz możliwości. Jednak maksymalna kwota ubezpieczenia wynosi 20000 zł i płacimy za nią dodatkowo 7 zł plus VAT. Do 1000zł nie musimy uiszczać żadnej dodatkowej kwoty.

Podobnie jest w UPS, jednak tutaj możemy ubezpieczyć się na większą sumę, do 50000 zł za opłatą jedynie 3 zł plus VAT. Niższe jest ubezpieczenie podstawowe, które sięga jedynie 323 zł.

Gdzie ubezpieczymy przesyłkę kurierską na najwyższą kwotę?

Najwyższe ubezpieczenie w gratisie oferuje FedEx. Jak już wcześniej wspominaliśmy, jest to aż 5000zł. Za wyższą kwotę, do 50000zł, zapłacimy 5zł plus VAT. Najmniejsze ubezpieczenie oferuje Paczka w Ruchu. Jest ona jednak przewidziana do małych o poręcznych przesyłek, więc maksymalnie możemy zabezpieczyć ją na 5000zł. Zapłacimy za to jedyne 3,50zł plus VAT. Do 300zł ubezpieczenie jest w gratisie.

Jeśli chodzi o  kurier InPost, oferuje on bardzo przystępne ceny za ubezpieczenie, maksymalnie do 20000zł. Zapłacimy za nie jedyne 3,98zł plus VAT. Jednak nie mamy ubezpieczenia w gratisie, jednak za najtańsze na kwotę 1000zł musimy uiścić opłatę 1,50zł plus VAT. Są to ceny w przypadku paczkomatów. Przy tradycyjnej przesyłce kurierskiej minimalne ubezpieczenie kosztuje 0,50zł plus VAT, a maksymalne 7,50zł plus VAT.

Czy warto dodatkowo ubezpieczać paczkę?

Jeśli czujemy taka potrzebę i chcemy mieć pełne zabezpieczenie, możemy dodatkowo ubezpieczyć przesyłkę. Tani kurier nie podrożeje zauważalnie przy tak drobnych opłatach za nawet najwyższe zabezpieczenia. Dlatego, jeśli nasza paczka zawiera dla nas coś wyjątkowego, możemy wybrać dodatkowe ubezpieczenie. Dla własnego spokoju ducha!

You may also like