Odpowiednio dobrane części do dojarek są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego gospodarstwa mlecznego. Chyba żadne profesjonalne gospodarstwo nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tej maszyny. To właśnie dojarki sprawiają, że firmy mleczarskie mogą się rozwijać i działać tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Co musisz wiedzieć o częściach do dojarek? Dlaczego mogą ulegać awarii i jak zadbać o to, by do niej nie doszło? Podpowiadamy!
Rodzaje części do dojarek
Dojarki to absolutnie konieczne wyposażenie każdego gospodarstwa mleczarskiego. W dużych przedsiębiorstwach nie pozyskuje się mleka ręcznie – korzysta ze specjalnych maszyn, dzięki którym praca idzie dużo sprawniej. Dodatkowo takie dojenie jest też wygodniejsze dla krów. Dojarki to maszyny, które można podzielić na dwa typy:
- Dojarki rurociągowe,
- Dojarki bańkowe.
Budowa maszyn może być rożna, jednak najważniejsze są części do dojarek, które można wymieniać, jeśli, np. ulegną awarii lub zepsuciu. Jakie części do dojarek warto znać? Przede wszystkim do najważniejszych należą:
- Agregaty próżniowe,
- Filtry rurowe,
- Kolektory,
- Adaptery na bańki,
- Cedziła,
- Części do myjni dojarek,
- Pokrywy gumowe do schłodzarek mleka,
- Smarownice pomp,
- Gumy strzykowe,
- Przewody do dojarek,
- Silikonowe i gumowe membrany,
- Smoczki, bańki i zawory zwrotne pulsatora.
Awarie dojarek – na co zwrócić uwagę?
Należy pamiętać, że dziś, w dobie wielkoprzemysłowego pozyskiwania mleka, większość szanujących się i doskonale prosperujących przedsiębiorstw działa w oparciu o mechaniczne dojenie krów. Nic więc dziwnego, że często potrzebne są dodatkowe części do dojarek, stosowane w celu naprawy tych ułatwiających pracę sprzętów.
Na halach służących do dojenia krów i innych zwierząt mlecznych, przede wszystkim wykorzystywane są tzw. dojarki przewodowe, w których najważniejszymi częściami wspierającymi proces udoju są po prostu przewody Innym typem są dojarki bańkowe, zwane także konwiowymi. Czasem ulegają one awarii – jak ma to miejsce w przypadku wszystkich sprzętów, zwłaszcza tych bardzo często używanych. Awarie występują z różnych powodów, zarówno z powodu nadmiernej eksploatacji, jak i nieprawidłowego stosowania.
Części do dojarek, które mogą się zepsuć
Najczęściej awarii ulegają części do dojarek, które mają wpływ na sprawność całej instalacji udojowej. Ich zepsucie może powodować, że cała maszyna nie będzie działać prawidłowo. Awaria części do dojarek może spowodować, np. niemożliwość sprawdzenia poprawności działania oraz wskazań wakuometru.
Często, jeśli dochodzi do zepsucia części do dojarek, zdarza się, że pojawiają się problemy z nieszczelnością rurociągów mlecznych oraz powietrznych. Czasem może dojść do zatykania się ich z powodu różnych zatorów wewnętrznych.
Jeśli części do dojarki ulegają awarii – mleko, które przepływa przez kolektor dojarki, a następnie jest filtrowane nie będzie przepływać. To będzie oznaczało problem ze zbyt niskim ciśnieniem w maszynie. W takiej sytuacji należy sięgnąć po części zamienne do dojarki i naprawić powstałą usterkę.
Co zrobić, żeby unikać awarii dojarek?
Czy to możliwe, aby w ogóle dojarki nigdy się nie psuły? Z pewnością nie! To sprzęty, które są często eksploatowane, stosowane wielokrotnie w ciągu dnia. Po prostu ich żywotność także kiedyś się skończy. Jednak można zrobić naprawdę dużo, aby uniknąć niespodziewanych oraz bardzo kosztownych awarii.
Warto okresowo korzystać z przeglądów sprzętów dojarskich, wykonywanych przez naprawdę wykwalifikowany personel. Taka usługa serwisowania sprawdzi się również podczas wyboru części zamiennych do dojarek.
Innym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć awarii, a nawet trwałego zepsucia dojarki, jest odpowiednia konserwacja sprzętu. Po każdym użyciu należy odpowiednio wyczyścić sprzęt, na przykład przy zastosowaniu specjalnej, w pełni profesjonalnej chemii do mycia urządzeń udojowych. To bardzo ważne, by dbać odpowiednio o sprzęt – dzięki temu uda się uniknąć w przedsiębiorstwie przestoju w udoju oraz znaczących, bardzo kosztownych strat.