Masz pomysł i szczere chęci, ale nie wiesz od czego zacząć walkę o własną niezależność i sukces finansowy? Żadne nawet najmniejsze przedsiębiorstwo nie znajdzie miejsca na współczesnym, niezwykle konkurencyjnym rynku, bez odpowiedniego zaplecza logistycznego. Dobrze skonstruowany biznes plan pozwoli nie tylko na uzyskanie potrzebnych ci na starcie dotacji, ale również znacznie ułatwi ci podejmowanie działań formalnych i biznesowych, a także pozwoli się skupić na rzeczach najistotniejszych dla prawidłowo funkcjonującej i przynoszącej zyski firmy.
Typowy i dobry biznes plan składa się z kilku części i obejmuje wszystkie praktycznie kwestie związane z prowadzeniem działalności. Powinieneś zawrzeć więc w nim streszczenie przedsięwzięcia, czyli kilkustronicową notkę, w której umieścisz wszystkie najistotniejsze dane i informację: nazwę, nazwiska właścicieli, cel, koncepcję rozwoju, skrócony opis produktu lub usługi, a także specyfikę rynków zbytu i grupy odbiorców. Nie może także zabraknąć w nim i miejsca na krótki wykaz przewidywanych zysków i strat, a także to w jaki sposób masz zamiar wykorzystać dostępne dla ciebie środki inwestycyjne. Tę część planu wbrew pozorom najlepiej stworzyć na końcu, tak aby była kompletna i zgodna z resztą rzeczy opisanych w innych częściach.
Kolejną częścią nie bardziej opisową jest charakterystyka przedsiębiorstwa. Przedstawisz w niej nie tylko swoją firmę, jej cele oraz misję, ale i siebie. Warto zawrzeć w niej bowiem wzmiankę na temat swojego życiorysu zawodowego. Oprócz pełnej nazwy przedsiębiorstwa w tej właśnie części określa się rodzaj działalności i formę organizacyjno- prawną na podstawie, której ma funkcjonować. Podaje się w tej części również obszar działania wraz z jego lokalizacją oraz dane kontaktowe. Nie można zapomnieć także o wizji przyszłości, którą wróżymy własnej firmie.
Bardzo istotną rzeczą w całym biznes planie jest opis produktu lub usługi jaką masz do zaoferowania. Znając wady i zalety własnego produktu, nie dasz się niczym zaskoczyć w trakcie pertraktacji z ewentualnym klientem oraz będziesz w stanie dokładnie określić grupę docelową. Przy tej części pracy powinieneś skupić się na tym co wyróżnia twoją działalność na tle innych, konkurencyjnych firm. W końcu twoim zadaniem jest przekonać nabywcę, o niepowtarzalności tego co masz do zaproponowania. Będziesz musiał skupić się też na suchych danych dotyczących twoich możliwości produkcyjnych.
Otwierając firmę musisz mieć świadomość tego, że oprócz jej prosperowania będziesz trzymał na barkach los swoich pracowników. W biznesplanie powinno znaleźć się także miejsce na opis struktury organizacyjnej i komunikacyjnej w przedsiębiorstwie, usługach doradczych bez których się nie objedziesz, formie oraz okresie zatrudniania, czy polityce płacowej, za którą będziesz podążał zgodnie ze swoimi możliwościami. Zawrzeć musisz tutaj także kompetencje oraz pożądane wykształcenie osób, które zatrudnisz.
Dużą część swojej uwagi poświęcić musisz także rynkowi oraz obecnej na nim konkurencji. Godnym uwagi są firmy Wałcz, które wykorzystują potencjał internetu prezentując w nieszablonowy sposób swoje produkty i usługi. Warto zastanowić się nad tym czym charakteryzuje się branża, jak bardzo jest dynamiczna i jakie trendy obecnie w niej panują. Powinieneś także sprawdzić co do zaoferowania mają inni podobni tobie przedsiębiorcy. Dostosuj ofertę do wymogów rynku, ilości potencjalnych klientów i ich potrzeb.
Pomocna może być tu także analiza SWOT, gwarantująca rozeznanie w mocnych i słabych stronach przedsiębiorstwa i rynku. Ukaże ci ona szanse oraz zagrożenia czyhające na twój raczkujący projekt.
W biznes planie zabraknąć nie może wzmianki o strategii i działaniach marketingowych. Nawet najlepszy produkt nie obroni się w dzisiejszych czasach bez kampanii, reklamy i promocji oraz dobrze przemyślanych kanałów dystrybucji. Nie każda bowiem metoda sprzedaży sprawdza się w konkretnych przypadkach.
Ostatnią częścią twojego idealnego biznesplanu jest plan finansowy. Z pozoru najmniej ciekawy powinien zawierać w sobie perspektywy sprzedażowe oraz nakłady inwestycyjne oraz nakłady pieniężne. Bez odpowiedniego bilansu zysków i strat czekać może cię wiele niemiłych niespodzianek.