Będziesz zdziwiony, gdy dowiesz się, jak często spotykamy się ze sprężynami naciągowymi! Co trzeba o nich wiedzieć?

Magdalena Kornatowska

26 lutego 2022

Sprężyny naciskowe to elementy dobrze znane niemal każdemu. Jednak już nie każdy zdaje sobie sprawę, czym jest sprężyna naciągowa. Okazuje się natomiast, że sprężyny naciągowe występują niemal tak samo powszechne, jak modele naciskowe. Gdzie i dlaczego znajdują zastosowanie? Co warto o nich wiedzieć?

Czym są sprężyny naciągowe?

Określa się je także jako sprężyny rozciągane. Modele naciągowe to w pewnym sensie przeciwieństwo sprężyn naciskowych. Rzecz w tym, iż podczas pracy jedynym ich ruchem jest rozciąganie. Natomiast w modelach naciskowych odwrotnie — najważniejsze jest ściskanie. 

Sprężyna naciągowa zbudowana jest z samych zwojów czynnych. Jej końcówki stanowią zaczepy, mogące występować w różnych formach. Wykorzystuje się je do montażu sprężyn rozciąganych. Jeśli chodzi o sprężyny naciągowe, renomowane sklepy oferują zwykle różne rodzaje tych elementów. Sprężyny naciągowe od Cloos to modele o różnych wymiarach, z hakami standardowymi i wysokimi, ze stali sprężynowej nierdzewnej lub standardowej.

Sprężyna naciągowa i jej funkcje

Nie bez powodu sprężyny naciągowe są tak cenione przez specjalistów. Wynika to z istotnych funkcji pełnionych przez te elementy. Zasadniczo sprężyny rozciągane służą łączeniu elementów. Przede wszystkim takich, które podlegają rozciąganiu. Sprężyna naciągowa (jak sugeruje nazwa) umożliwia bezpieczne naciąganie elementów. 

Sprężyny naciągowe służą także równoważeniu sił, gdy działają one z dwóch stron z odmienną mocą. Dzięki temu znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w wielu urządzeniach codziennego użytku.

Gdzie stosuje się sprężyny rozciągane?

Przejdźmy do najistotniejszej kwestii, czyli tego, gdzie stosuje się sprężyny naciągowe. Jak się okazuje, liczba zastosowań jest ogromna. Oczywiście trzeba wspomnieć o zastosowaniu przemysłowym. Sprężyna rozciągana to nieodłączny element wielu maszyn i urządzeń. Bez sprężyn rozciąganych nie obejdą się też maszyny rolnicze.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wszyscy korzystamy ze sprężyn naciągowych na co dzień. Są one obecne w wielu meblach. Przede wszystkim w wersalkach, sofach i kanapach. Ponadto wypełniają materace sprężynowe. Znajdują się także w wielu siedziskach oraz umożliwiają działanie trampoliny. Ponadto występują w drzwiach garażowych, gdzie pełnią wspomnianą wcześniej funkcję równoważenia sił.

Warto jednak wspomnieć, że niektóre sprężyny naciągowe mają za zadanie tłumić drgania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sprężyny rozciągane są obecne także w samochodach — w sprzęgłach tarczowych. W  tym przypadku sprężyna rozciągana tłumi nadmierne drgania.

Sprężyny naciągowe — wymiary i inne parametry dopasowane do potrzeb

Jak widać, sprężyny naciągowe mają wiele zastosowań. Dlatego też poszczególne produkty muszą się znacząco między sobą różnić. W przypadku takich elementów, jak sprężyna naciągowa wymiary czy parametry wytrzymałościowe muszą być odpowiednie dla danego zastosowania. Jeśli chodzi o gabaryty, mowa tutaj między innymi o długości średnicy czy liczbie zwojów.

Bardzo istotne są także inne parametry. Między innymi maksymalna wytrzymałość, przerwy pomiędzy zwojami w stanie wyjściowym, rodzaj zaczepów czy materiał wykonania. Należy podkreślić, że sprężyny naciągowe wykorzystuje się także w trudnych warunkach. Wtedy ich wytrzymałość musi być maksymalnie wysoka. Niezbędne może też być stosowanie sprężyn rozciąganych z materiałów nierdzewnych.