Poradniki

5 technologicznych porażek, o których nie miałeś pojęcia

Rozwój technologii może wydawać się pasmem licznych sukcesów. Nic bardziej mylnego! W historii kreowania nowych urządzeń, maszyn czy rozwiązań pojawiły się te, które okazały się zupełną porażką. Myślisz, że wiesz, o czym mowa? Sprawdź swoją wiedzę poniżej!

Bandai Pippin

Lubisz gry hazardowe owoce? Jesteśmy pewni, że w takim wypadku interesują Cię konsole. Bandai Pippin to jedyna konsola do gier Apple w historii. Trzeba jednak wspomnieć, że maszyna ta była sprzedawana pod zupełnie inną marką. Samą sprzedaż szacuje się na 42 000-100 000 sztuk, co jest naprawdę mizernym wynikiem, ponieważ sprzęt ten istnieje na rynku już od roku 1996. Przysłowiowym gwoździem do trumny będzie niskowydajny modem, który może wysyłać wiadomości tekstowe nawet przez kilka minut.

Microsoft Mira

Jest to interaktywny ekran dotykowy, który miał być połączony bezprzewodowo z komputerem stacjonarnym. Urządzenie miało zyskać miano praktycznego pomocnika cyfrowego. Sam Microsoft postawił na olbrzymie wydatki związane z tą inwestycją. Cena gadżetu była zaś dwukrotnie wyższa niż oczekiwano. Oznacza to, że cena sprzętu była zwyczajnie wyższa niż cena wydajnego laptopa, co stawało się zupełnie nieopłacalne.

Amstrad E-mailer

Amstrad mocno wierzył, że poczta elektroniczna jest idealnym rozwiązaniem stworzonym, aby sprostać potrzebom swoich czasów. Mowa tutaj o telefonach komórkowych z ekranami LCD wprowadzonymi w 2000 roku. Sprzęt był przeznaczone do wykonywania połączeń telefonicznych oraz do odbierania własnej poczty elektronicznej. Boks był obsługiwany był na specjalnym i większym ekranie. Warto wspomnieć o prawdziwej łatwości w obsłudze tego sprzętu. Niechęć natomiast spowodował całkiem dziwaczny system opłat serwisowych. Urządzenie połączone z Internetem korzystało z połączenia dial-up ze specjalnym numerem płatnym. Drogi sposób łączenia się z siecią pozwalał również na wysyłanie SMS-ów, pobieranie gier czy specjalnych dzwonków. Serwer Amstrad E-mailer został zamknięty dopiero w 2011 roku.

HD DVD

HD DVD pojawiło się już w 2006 roku. Ten format opracowała firma Toshiba, NEC i Memory-Tech. Samo rozwiązanie miało być natomiast bezpośrednim następcą DVD. Z całą pewnością jedną z największych była częściowa zgodność z tradycyjnymi płytami DVD. Niestety jego przewaga była zbyt mała w porównaniu z konkurencyjnym Blu-ray, który może pomieścić 25 GB danych, czyli o 10 GB więcej niż HD DVD. Pomimo wsparcia Microsoftu i Intela, rozwój formatu został zawieszony w 2008 roku. Kluczem tej porażki było pojawienie się technologii Blu-ray dostarczanej przez Warner Bros Pictures.

WebTV

To urządzenie przedstawiano mianem MSN TV. Historia wynalazku sięga 1995 roku, kiedy to tradycyjna telewizja dominowała nad powoli rozwijającym się Internetem. Założyciele startupu WebTV Networks dostrzegli potencjał tak szybkiego wzrostu. W związku z tym zaprojektowany przez nich sprzęt jest odpowiednikiem dzisiejszego klucza sprzętowego, który może rozszerzyć multimedialne funkcje telewizora. Dzięki wbudowanemu modemowi ADSL urządzenie mogło połączyć się z siecią Internet, jak również odbierać pocztę e-mail. Niestety, ten gadżet powstał w czasach, w których Internet nie był na tyle popularny, aby z chęcią zapłacić dodatkowe 20 dolarów miesięcznej opłaty za samo użytkowanie. Inną wadą takiego rozwiązania z całą pewnością było również to, że taki abonament obejmował tylko korzystanie z Internetu przez telewizor.

5 przedstawionych gadżetów pokazało, że rozwój technologiczny nie zawsze jest pasmem samych sukcesów. Kto wie, może teraz przyjęłyby się one lepiej? Niestety teraz, nie będziemy w stanie tego zweryfikować.

You may also like